Előszó
Hazánkban az utóbbi évtizedekben az élelmiszeripar átalakult korszerű nagyiparrá. A fejlődés legdöntőbb tényezője a munkafolyamatok egyre teljesebb gépesítése, automatizálása volt.
Ez a fejlődés együtt járt a szakmunkások munkatevékenységének változásával. Ma már az élelmiszeripari üzemekben olyan szakemberek dolgoznak, akik nemcsak végrehajtói, de tudatos irányítói is a technológiai folyamatoknak, a gépeknek, a berendezéseknek.
A tankönyv célja és feladata, hogy megalapozza a gépészeti és géptani ismereteket.
A témaköröket öt fejezetbe csoportosítottuk. A tananyagot úgy rendszereztük, hogy az elsősorban az élelmiszeripari szakmunkások munkaterületéhez kapcsolódjék.
Az egyes fejezetek rövid elméleti bevezetést, az elmélet részletesebb gyakorlati alkalmazásának leírását és összefoglaló jellegű kérdéseket, feladatokat tartalmaznak. Az olvasmányként megjelölt témák szervesen kapcsolódnak az egyes anyagrészekhez, s azok jobb megértését segítik elő.
A tanulást megkönnyíti a színesből szedett szöveg, amely a legfontosabb tananyagrészeket jelzi. A kiemelt részeket nem elegendő csupán megérteni, megtanulásuk is kötelező, mivel a későbbi, szakmai anyagok tanulmányozása ezt szükségesség teszi.
A tananyag eredményes elsajátítását megkönnyíti az a módszer, ha a mindenkori új ismereteket a mindennapi gyakorlati élettel, korábbi tapasztalatokkal egybevetjük. Az ily módon elsajátított ismeretek nagyban megkönnyítik a szakma megismerését.
Vissza