Előszó
Tisztelettel köszöntöm VI. Kárpát-medence Ásvány- és Gyógyvizei Konferencia minden kedves résztvevőjét, előadóit, hallgatóit és szervezőit. Nagy öröm számomra, hogy a Miskolci Egyetem Műszaki...
Tovább
Előszó
Tisztelettel köszöntöm VI. Kárpát-medence Ásvány- és Gyógyvizei Konferencia minden kedves résztvevőjét, előadóit, hallgatóit és szervezőit. Nagy öröm számomra, hogy a Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kara adhat otthont ennek a rangos nemzetközi rendezvénynek.
Magyarországon már az 1929. évi XVI. törvénycikk II. fejezete kimondta, hogy az ásványvíz "az a víz, amelynek a rendes víztől eltérő összetétele, fizikai tulajdonsága és geológiai eredete van és amely ennek következtében fokozottan üdítő, vagy az emberi szervezet életműködését előmozdító hatású". A korabeli sajtó tudósításából az is ismert, hogy a XIX. és a XX. században, amikor a gyógyítás területén nem álltak rendelkezésre erős és hatékony gyógyszerek, számos író és művész, politikus és híres ember súlyos vagy gyógyíthatatlan betegségét híres fürdőhelyeken gyógyvizekkel kúrálta. A régészeti feltárások azt mutatják, hogy a fürdőkultúra több ezer évre tekint vissza. Egyes népeknél rituális szerepe is volt. Budapest híres fürdői is a török hódoltság idejétől üzemelnek.
Az első világháborút követő időszakban a hazai szénhidrogénkutatás számos helyen addig ismeretlen melegvíz és gyógyvíz készletek feltárását eredményezte. Gondoljunk csak Hajdúszoboszlóra, vagy Bogácsra, Cserkeszőlőre vagy Zalakarosra. Sok helyen ezeket az új forrásokat az első időszakban nem, vagy csak egyszerű feltételek mellett hasznosították. Az elmúlt két évtizedben azonban korszakváltás következett be, és állami ellenőrzés mellett a professzionális hasznosítás került előtérbe.
Néhány évvel ezelőtt az Európai Bizottság is felismerte, hogy a felszín alatti vizek olyan értéket képviselnek, amelynek védelmét EU Irányelv formájában is szabályozni kell. Ennek a lépésnek a jelentőségét talán csak évtizedek múlva lehet igazán értékelni, amikor nyilvánvalóvá válnak a fenntartható ásvány- és gyógyvíz hasznosítás előnyei. Ugyanakkor hangsúlyozni kell, hogy további szemléletváltásra is szükség van, mert a vízhez itt Közép-Európában a bőséges rendelkezésre állás tapasztalata kötődik, ami könnyen pazarláshoz vezethet. Jelen konferencia célkitűzését örömmel üdvözlöm, és biztos vagyok benne, hogy fontos lépést fog jelenteni jelentős nemzeti kincsünk értékelése és fenntartható hasznosítása területén.
Vissza