Előszó
Ez a tankönyv eredetileg a győri Széchenyi István Műszaki Főiskola Közlekedésépítési Intézetének hallgatói számára, a "Geotechnika" c. tantárgycsoport oktatási segédletének készült. Szerzője arra törekedett, hogy a geotechnika leggyakoribb tervezési és méretezési feladatainak olyan megoldásait mutassa be, mely megfelel a 80-as évtized végén alkalmazott nemzetközi gyakorlatnak és az ez idő tájt korszerűsített hazai szabványoknak.
Mint tudjuk, a "Geotechnika" gyűjtőnév azoknak a tudományoknak és tevékenységeknek az összessége, amely épületek, szerkezetek, földművek talajjal való kapcsolatával, kölcsönhatásaik elemzésével, számszerű értékelésével, tervezésük, kivitelezésük, fenntartásuk egyes kérdéseivel foglalkozik.
Ezért a hazai felsőoktatásban e körbe sorolhatónak tartják pl. a Talajmechanika, a Földművek, az Alapozás, az Építésföldtan, a Földalatti műtárgyak, a Közműépítés, a Vízépítés (bizonyos részletei) és a Mélyépítés ... megnevezésű, egyébként önmagukban is jelentős ismeretköröket. Közöttük több is van, amelyek elsajátításához - vagy a tervezési feladatokban való felhasználásához - nemcsak elméleti tudás, hanem több-kevesebb számítási -készség, rutinszerű begyakorlottság is szükséges. A SZIMF hallgatói esetében ilyen pl. az első három említett tárgykör anyaga. Ezek oktatását, jobb megértését kívánja segíteni ez a példatár.
Ilyesféle oktatási segédanyagot már régen használunk a Geotechnika oktatásához. Így csak a mi főiskolánkon nyolc különféle segédlet készült az eltelt két évtized alatt. Ezeket oktatási feladataink változó igényeihez igazodóan változtattuk, bővítettük - vagy elhagytuk és mással pótoltuk.
Így ezt a tankönyvet is a Szerző "Geotechnikai útmutató és példatár 1978" c. segédletének átdolgozott kiadásaként irányoztuk elő. Az átdolgozás közben alakult ki az a koncepció, amelynek eredménye ez az elkészült mű.
Vissza