Előszó
Európa első önálló felsőfokú mezőgazdasági tanintézete, a haladó gondolkodású gróf tolnai Festetics György által 1797-ben alapított Georgikon, mai nevén a Veszprémi Egyetem Georgikon Mezőgazdaságtudományi Kara immár 203. éve lát el felsőfokú agrárszakember-képzést Keszthelyen. Az ehhez szorosan kapcsolódó kutatási, fejlesztési, szaktanácsadási tevékenységével egyaránt szolgálja a magyar mezőgazdaságot, és az egyetemes tudományt, a kultúra művelését, ápolását, gyarapítását és közvetítését. Olyan alkotó, értelmiségi hivatást is betöltő agrárszakemberek ezreit adta hazánknak és a világnak, akik minden korban és körülmények között képesek voltak és képesek ma is lépést tartani a tudomány, a szakma élvonalával, és készek sikerre vinni agrárgazdasági és a tőle elválaszthatatlan vidékfejlesztési és környezetvédelmi célkitűzéseink megvalósítását.
A Georgikon alapításának kétszázadik évfordulója tiszteletére 1996. szeptember 14- én rendezett ünnepségen Göncz Árpád köztársasági elnök ünnepi beszédében intézményünkről többek között a következő hangzott el: „...az agrárágazat egyik legfontosabb magyarországi tudományos műhelye, következésképpen hazánk jövőjének formálásában kulcsszerepet játszik. A mezőgazdasági tudományok műhelye lévén, mindenekelőtt a falu tudományos képviseletét látja el, s mint 200 éve mindig, változó körülmények között, változó neveken - melyek korunk tudománypolitikai, gazdasági és történelmi változásaihoz alkalmazkodtak - ezután is ugyanazt fogja ellátni".
Intézményünk a háborús viharok és politikai csatározások miatt gyakran hányatott sorsra jutott, számos átszervezést ért meg, időnként átmenetileg az oktatást is szüneteltetni volt kénytelen, mégis sikerrel talpon maradt. Ezt elsősorban azáltal érte el, hogy mindig voltak elkötelezett hívei, tanárai, oktatói, kutatói, hallgatói, segítői. Ezek a hívek önzetlenül és hittel szolgálták a hazai mezőgazdaságot, a szakemberképzést, és hűek voltak a Georgikon szimbólumát jelentő, 1801-ben vert érem, a Numisma Oeconomica egyik oldalán olvasható „Vive memor nostri rigidi servator honesti". (Úgy élj, emlékezzél, hogy a mi becsületünk őrzője vagy!) intelemhez.
A nagyhírű, minden elsimerést és tiszteletet megérdemlő elődeink nem kis gondot fordítottak arra is, hogy a Georgikon jelentősebb évfordulóit megünnepeljék, történetét írásba foglalják. Ily módon számos dokumentum maradt ránk, melyek napjainkban is erőt és lelkesedést adnak nem könnyű, de nemes és szép feladatainkhoz.
Vissza