1.059.709

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Geometria II.

Analitikus síkgeometria, térgeometria

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Budapest
Kiadó: Műszaki Könyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 251 oldal
Sorozatcím: Bolyai-könyvek
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 17 cm x 12 cm
ISBN:
Megjegyzés: Számos ábrával illusztrálva. Tankönyvi száma: 60 127.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A politechnikai oktatás bevezetésének legfőbb célja az volt, hogy középiskolás tanulóinkat közelebb hozzuk a gyakorlati élethez, a termléshez. Az üzemi gyakorlatok során gyakran lenne alkalmuk a... Tovább

Előszó

A politechnikai oktatás bevezetésének legfőbb célja az volt, hogy középiskolás tanulóinkat közelebb hozzuk a gyakorlati élethez, a termléshez. Az üzemi gyakorlatok során gyakran lenne alkalmuk a tanulóknak olyan egyszerűbb feladatok megoldására, amelyekhez csak a középiskolában tanult anyagot kellene a megfelelő körülményekre alkalmazniok. Sajnos, gyakran fordul elő, hogy tanulóink nem tudnak ilyen feladatokkal megbirkózni. A Bolyai sorozat minden kötetét és így ezt is azzal a szándékkal írtuk, hogy segítsük a tanulót és a tanárt egyaránt. A tanárok figyelmét főleg azokra a feladatokra hívom fel, amelyek a könyv végén mint műszaki feladatok találhatók. Megoldásuk során bő alkalom nyílik arra, hogy a matematika gyakorlati alkalmazására példákat mutassunk tanulóinknak. A könyv egyik célja tehát: minden tudásunkkal segíteni a politechnikai oktatást.
A másik fontos cél pedig a tanulók munkájának könnyítése. Köztudomású, hogy a rendelkezésre álló óraszámban nincs elegendő idő az egyes feladattípusok rendszeres gyakorlására, ezért a gyengébb képességű, de tanulni akaró tanítványainknak nehézségei vannak. Ugyanez a helyzet az esti és a levelező tagozatokon is, amelyeken még kevesebb idő áll rendelkezésünkre.
Az Olvasó nyilván azért vette meg ezt a könyvet, mert az analitikus és térgeometriai feladatok megoldásában még kevéssé jártas, és ezért magánúton is bővíteni igyekszik ilyenfajta ismereteit.
A könyv olvasási módszere a következő: a feladatokat az olvasó eleinte próbálja megoldani önállóan, és ha eredménye nem egyezik a könyvben adott eredménnyel, akkor lépésről lépésre ellenőrizze számítását. Ha a hiba nyomára akad, állapítsa meg, milyen hibát követett el, majd az egész feladatot oldja meg ismét. Csak rendszeres munkával lehet eredményt elérni!
Felhívom még az Olvasó figyelmét egy nagyon fontos körülményre, mégpedig arra, hogy a hiba elkövetésének oka legtöbbször nem a véletlen hanem valamilyen alapfogalom hiánya. Ilyenkor ezt az alapfogalmat kell alaposan elsajátítani, mert különben a következő példa megoldásakor is ugyanannál a lépésnél követ el hibát. Pl. ha két pont távolságának meghatározásakor az előjeles számok kivonása során tévedett, ilyenkor az előjeles számok műveleti szabályait jól át kell ismételnünk. Sajnos, közismert tény az, hogy még az érettségin is a nehézségeket az alapfogalmak hiányos ismerete okozza.
A könyv szerkezete megegyezik az eddig megjelent könyvekével, tehát elmélet, majd gyakorló feladatok, a könyv végén pedig a témakörhöz tartozó műszaki példák. Sok ábrával készült a könyv, s ennek oka, hogy jobban megérthető egy feladat, ha magunk előtt látjuk.
Az Olvasónak sok sikert kívánok és remélem, hogy az a fáradság, mellyel ezt a könyvet olvassa, nem lesz hiábavaló. Vissza

Tartalom

Az olvasóhoz5
A szerző előszava7
Előszó a második kiadáshoz9
ANALITIKUS SÍKGEOMETRIA
Alapfogalmak, jelölések
Pont ábrázolása. Két pont távolsága9
Szakaszok felosztása adott arányban18
A háromszög területe24
Az egyenes
Az egyenes egyenletei27
Két egyenes hajlás szöge40
Két egyenes metszéspontja46
Pont és egyenes távolsága49
Párhuzamos egyenesek távolsága51
A kör
A kör egyenletei55
A kör pont és egyenes kölcsönös helyzete60
Körök kölcsönös helyzete69
A kör érintője73
Az ellipszis
Az ellipszis egyenletei80
Az ellipszis, pont és egyenes kölcsönös helyzete87
Az ellipszis érintője90
A hiperbola
A hiperbola egyenletei97
A hiperbola és más mértani hely kölcsönös helyzete104
A hiperbola érintője és aszimptotái108
A parabola
A parabola egyenletei113
A parabola és más mértani hely kölcsönös helyzete117
A parabola érintője124
TÉRGEOMETRIA
Alapfogalmak
Szögletes testek
Egyenes és ferde hasáb135
A gúla145
A csonkagúla153
A lejtős prizma és az ék163
Görbe felületű testek
Egyenes és ferde henger166
Egyenes és ferde körkúp176
Egyenes és ferde csonkakúp188
A gömb és részei196
Műszaki feladatok
Lemezkivágási feladatok206
Mélyhúzási feladatok211
Anyagnorma feladatok237
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
Kuponos kedvezmény ezen könyv esetében nem vehető igénybe.