Előszó
Ki volt Jézus?
Kedves Olvasó!
A názáreti Jézus életének 34 évére a hívő keresztények úgy tekintenek, mint „minden idők legmeghatározóbb életművére". Ezt a felsőfokot nehéz lenne elvitatni - elég, ha belegondolunk, hányan is élnek a földön, akik e hívő közösség tagjának vallják magukat. Ugyanis kétezer évvel azután, hogy egy kicsi faluban, Jeruzsálemtől 100 kilométerrel északra megszületett Jézus, az ácsmester fia, mintegy kétmilliárd ember, vagyis az emberiség egyharmada mondja magát kereszténynek: 15 százalékkal többen tehát, mint tíz évvel ezelőtt, egyszersmind nagyobb tömeget alkotva, mint bármely más világvallás hívei.
Azt, hogy a hazánkban gyülekezeti tagként hivatalosan bejegyzett híveknek valójában mennyire alapos a tudásuk, illetve mennyire biztos a hitük, nem csak a teológusok firtatják időről időre. Ahogy azt sem, hogy hogyan viszonyul Jézushoz az a bizonyos „karácsonyi vallásosság", amelynek keretében szenteste azok a gyülekezeti tagok is, akik amúgy egész évben tartózkodtak a templomba járástól, feladják absztinenciájukat, s ennek következtében a bejegyzett gyülekezeti tagok egyharmada megjelenik az Űr amúgy gyakran szinte üres hajlékában. Egy ács fia, aki Názáretben született, és 34 évet élt - valóban létezett valaha egy ilyen ember Jézus néven? A hindu Mahathma Gandhi barátságos válaszát ismerjük: „Bátran kijelenthetem, hogy a történeti Jézus kérdése sohasem foglalkoztatott. Az sem érdekelne, ha valaki már bebizonyította volna, hogy sosem élt semmiféle Jézus nevű ember. A Hegyi beszéd számomra akkor is mindig igaz marad."
Cay Rademacher, a GEO szerzője Krisztus földi létét helyezte aktuális lapszámunk középpontjába. A címlaptörténet megírásakor az összes olyan megbízható forrást bevonta látókörébe, amelyhez sikerült hozzáférnie. Rademacher tudatában volt annak, hogy minden olyan nyilvános kísérlet, amely a názáreti Jézus történeti alakját próbálja rekonstruálni, szükségszerűen szembesül azzal, amit az egyik, általunk szakértőként bevont teológus úgy fogalmaz meg, hogy „a történeti és a hit által létező Jézus sok ember tudatában nem esik egybe". Tudta, hogy egy ilyen kísérlet vagy azzal a félelemmel találja szembe magát, hogy a kutatás esetleg szabotálja a hitet, vagy azzal a hittel konfrontálódik, amely mindenfajta ésszerű, feltehetőleg profán ismeretnek ellenáll. Vagy ahogy egy másik, általunk megkeresett szakértő fogalmaz: „Mindig ez történik, amikor valaki történetileg közelít egy valláshoz: azt, hogy a dinamikája miben rejlik, és hogy mitől olyan lenyűgöző, nem sikerül megragadnia."
Címlaptörténetünk erre nem is törekedett. Rademachernak az volt az egyedüli célja, hogy lehetőleg pontos képet adjon egy olyan valós személy életéről, akit közelebbről is érdemes megismernünk.
Vissza