Fülszöveg
Genevléve Tabouis, a francia s egyben a nemzetközi újságírás "fehér hajú Kasszandrája", ahogy egyik kritikusa nevezte, 1948 óta a becsületrend tulajdonosa, jelentős könyvsikereket mondhat a magáénak. Első politikai tárgyú műve: "Jules Cambon" (Párizs, 1936) nagybátyjának, a híres diplomatának életrajza. Következő két könyvét már nem a múltnak, hanem kora legégetőbb kérdéseinek szentelte: "Zsarolás a háborúval" (Párizs, 1938) a fasiszta Németország és Olaszország külpolitikai céljait és módszereit, az "Álnok vagy őszinte Albion" (Párizs, 1938) az angol uralkodó körök kontinentális politikájának indítékait elemezte. A New Yorkban általa alapított és vezetett francia nyelvű kiadó, La Maison Francaise jelentette meg 1942-ben "Kasszandrának hívtak" című, nagy visszhangot kiváltott művét. Valamennyi korábbi könyvsikerét elhomályosította azonban az 1958-ban, Párizsban kiadott visszaemlékezésének fogadtatása, melyet "Elsodort diplomácia" címen adunk most a magyar olvasók kezébe. Az Oeuvre...
Tovább
Fülszöveg
Genevléve Tabouis, a francia s egyben a nemzetközi újságírás "fehér hajú Kasszandrája", ahogy egyik kritikusa nevezte, 1948 óta a becsületrend tulajdonosa, jelentős könyvsikereket mondhat a magáénak. Első politikai tárgyú műve: "Jules Cambon" (Párizs, 1936) nagybátyjának, a híres diplomatának életrajza. Következő két könyvét már nem a múltnak, hanem kora legégetőbb kérdéseinek szentelte: "Zsarolás a háborúval" (Párizs, 1938) a fasiszta Németország és Olaszország külpolitikai céljait és módszereit, az "Álnok vagy őszinte Albion" (Párizs, 1938) az angol uralkodó körök kontinentális politikájának indítékait elemezte. A New Yorkban általa alapított és vezetett francia nyelvű kiadó, La Maison Francaise jelentette meg 1942-ben "Kasszandrának hívtak" című, nagy visszhangot kiváltott művét. Valamennyi korábbi könyvsikerét elhomályosította azonban az 1958-ban, Párizsban kiadott visszaemlékezésének fogadtatása, melyet "Elsodort diplomácia" címen adunk most a magyar olvasók kezébe. Az Oeuvre című párizsi napilap különtudósítójaként a Népszövetségben eltöltött közel másfél évtized élményeit írja le benne, A francia külügyminiszterek bizalmasuknak tekintették, magukkal vitték külföldi útjaikra, ennek következtében mindenkit ismert, akinek a húszas és harmincas években befolyása volt az európai helyzet alakulására. Nagy érdeme Tobouis-nak, hogy idejében felismerte a fasizmus világuralmi törekvéseit, és tiszteletre méltó bátorsággal küzdött ellenük.
Tobouis könyvének legnagyobb erénye: életközelsége. Tudományosan is dokumentálható részletek, drámai leírások, a történelem változásait jellemző pillanatképek szerencsés váltakozásával fő vonalaiban helyes kép bontakozik ki a két világháború közötti francia és európai diplomáciáról. Követségi fogadások és külügyminiszteri értekezletek, diplomáciai utazások és népszövetségi gyűlések, miniszteri dolgozószobákban elhangzott bizalmas beszélgetések elevenednek meg színes leírásai nyomán, rendkívül élvezetes stílusban. A szerző egyes megállapításaival és következtetéseivel lehet bár vitatkozni, de e nézetek ellenére, melyek marxisták számára nem elfogadhatóak, Tabouis könyve rendkívül értékes kiegészítője azoknak a forráskiadványoknak, melyek marxisták számára nem elfogadhatóak, Tabouis könyve rendkívül értékes kiegészítője azoknak a forráskiadványoknak, melyek a második világháború előzményeivel foglalkoznak. A hazai olvasó számára nyilván az sem közömbös, hogy Tabouis egy-két érdekes, mindeddig nem ismert magyar vonatkozást is említ könyvében. Mindezek alapján feltételezhető, hogy az "Elsodort diplomácia" Magyarországon is megérdemelt sikert arat majd.
Vissza