Előszó
Gemenc természet közeli állapotban megőrzött erdőtársulások együttese, a tölgy-kőris-szil és a fűz-nyár ligeterdők reliktuma az alsó Duna teraszain és árterén. Gemenc a világhírű szarvaspopulációk élőhelye. Élettere a vaddisznónak, az újratelepített hódnak, a víziszárnyasok sokszínű világának, rétisasnak, sólyomnak, fekete gólyának, szőrmés és szárnyas ragadozónak.
Gemenc állandó vízállásai, belső tavai, holtágai az áradások levonulása után az élővizek halállomány-pótlásának bölcsői. Gemenc a sokszínű Duna-menti táj védett objektuma. Határos városai, települései Kalocsától Bajáig, Faddtól Szekszárdig és Mohácsig őrzői a népi kultúrának, a vadász, a halász hagyományoknak, kapui a térség idegenforgalmának. Vadászházaiban a névadó Gemenctől Béda-Karapancsáig, a jugoszláviai Bellyéig szövődik egybe a történelmi múlt és a jelen vadászati turizmusa.
Gemenc erdő- és vadgazdasága korszerű nagyüzem, a természeti értékek megóvására irányuló erdőtervekkel, vadászati üzemtervekkel, a célok megvalósításán munkálkodó elkötelezett szakemberek sorával. Gemenc a „Gyöngyvirágtól lombhullásig", a „Vadak az árban", az „Erdők királya'' és sok más film és tudósítás tárgy. Személyes ismerősünk.
Ha az olvasó kezébe veszi e könyvet, tenyészeti örökségünk felbecsülhetetlen értékeit ismerheti meg. Szerzője Dr. Bartucz Ferenc az erdészeti szakma jeles művelője, Gemenc egykori főmérnöke, nemzeti park igazgató. Hiteles krónikása a Gemenci Erdő« és Vadgazdaság 25 éves történetének, az alapítási célok : a nagy értékű vadállomány védelme, a vadászati kultúra ápolása, a természet- és tájvédelmi, illetve az állami vadászati feladatok megvalósításának.
Vissza