Előszó
Sokan vannak akik ezideig úgy tekintettek a számítógépre, mint egy titokzatos, intelligens szerkezetre, és most munkájukhoz kapcsolódóan vagy egyszerűen csak kíváncsiságból szeretnék közelebbről megismerni. Néhányan talán idegenkednek tőle, de ez csak addig tart, amíg kellően meg nem barátkoznak vele és reméljük, hogy a legtöbben rászánják magukat erre. A végeredmény csöppet sem kétséges, mégis sok érdekességet fognak tapasztalni. Úgy válik majd hű szolga az eleinte engedetlen gépből, hogy közben ő egyáltalán nem változik, míg önökből várhatóan hozzáértő számítógép-felhasználó lesz.
A számítógép valóban intelligens berendezésnek tűnik, mert felhasználhatósága jóval szélesebb körű, mint más gépeké, de ne feledjük, hogy "tudását" az embertől kapja, nem képes önállóan valódi alkotó munkát végezni.
Megkönnyíti a számítógépes ismeretek elsajátítását, ha mindig figyelembe vesszük a következő tényt: A számítógép nem tudja kitalálni kezelője gondolatát! A számítógép általában nem teljesíti kívánságainkat, de amire utasítjuk azt elvégzi!
Ezért ha egy feladat megoldására vesszük igénybe akkor azzal kapcsolatban mindent részletesen el kell magyarázni neki. Már az első pillanatokban kiderül, hogy a számítógép korrekt, precíz partner, jó szolga. Talán túlságosan is jó szolga, mert mindig azt csinálja amit mondunk neki, sem többet sem kevesebbet. A probléma az, hogy csak akkor ért a szóból, ha betűről betűre pontosan az ő nyelvén szólunk hozzá. Ha az ő szótárában pl. az olvasásra csak az a szó ad parancsot, hogy "olvass", és ha ehelyett azt kapja, hogy "olvasd", akkor bármennyire is hasonlít a két szó nem érti meg, hogy mit akarunk tőle. Ebben a könyvben felsorakoztatjuk azokat az ismereteket és parancsokat, amelyekre megítélésünk szerint egy kezdő felhasználónak szüksége van. Természetesen előfordul, hogy valaki már kezdetben sem az alapokkal, hanem speciális esetekkel kezd foglalkozni. Elképzelhető, hogy ilyenkor az itt elsajátított ismeretek egy része feleslegesnek tűnik, másik része viszont lényegessé válik. Arra törekedtünk, hogy egy általános, alapfokú felhasználói ismeretanyagot gyűjtsünk össze, vállalva, hogy néhol elhagyjunk - egyszerűsítsünk - dolgokat, néhol pedig kiemeljünk az általunk fontosnak tartottakat.
A könyv megírásakor felhasználtuk azokat a tapasztalatokat, amelyeket a kezdő számítógép-felhasználók oktatásában a Budapeti Műszaki Egyetemen az elmúlt 3 évben szereztünk.
Vissza