Előszó
A „Gazdaságpolitika - gazdaságirányítás II." című jegyzet, melyet az olvasó a kezében tart, a hasonló című első rész szerves folytatása, témáiban azonban önálló, az előzőektől bizonyos mértékben...
Tovább
Előszó
A „Gazdaságpolitika - gazdaságirányítás II." című jegyzet, melyet az olvasó a kezében tart, a hasonló című első rész szerves folytatása, témáiban azonban önálló, az előzőektől bizonyos mértékben független fejezeteket is tartalmaz. E jegyzet a második félév írásos anyaga, amelyet a Jövőkutatás és tervezés tanszék, valamint a Társadalompolitikai tanszék szerzői munkaközössége készített. A munka irányításában és szerkesztésében részt vett Hetényi István csakúgy, mint az első félévben.
A jegyzet a gazdaságpolitika kiemelt fejezeteit, fogja át. Az első rész foglalkozik a termelőszféra fontosabb ágazati, termelési kérdéseivel, köztük a műszaki fejlesztés, az agrár- és a külgazdasági politikával. Áttekintjük az infrastruktúra és a regionális politika főbb jellemzőit is.
A következő rész a társadalmi folyamatok gazdaságpolitikai befolyásolását tárgyalja. E témák önálló stúdiumot is alkotnak a későbbi évfolyamokon, bizonyos szakirányokban. Taglalásuk ugyanakkor elkerülhetetlen, mert a gazdaságpolitikai gondolkodásmód megismeréséhez nem csupán szűk gazdasági, hanem szélesebb körű áttekintés is szükséges.
A harmadik rész a gazdaságpolitika formálásának néhány témáját tárgyalja. A hallgató hiányolhatja, hogy nem foglalkoztunk módszeresen a folyamatszabályozás két legalapvetőbb eszközének ismertetésével: a költségvetési és a monetáris politikával. Nem kívántuk megismételni azt, amit a hallgató a Makroökonómia és a Pénzügyek című tantárgyban megkap. Ezért, valamint az 5. félévben oktatott Külgazdaságtan című tárgyban hallott ismeretek ismétlésének elkerülése érdekében az érdeménél szűkebben a külgazdaságpolitika kérdésével is.
Tudatában vagyunk annak, hogy a jegyzet tárgyalásmódja nem teljesen egységes, csupán egy a lehetséges megoldások közül, s nem ad mindenre kiterjedő képet a gazdaságpolitika komplexitásáról. Különösen a gazdasági folyamatok (kvantitatív) összehangolása részesül a korábbinál mostohább elbánásban. Magyarázataként szolgál, hogy a gazdasági folyamatszabályozás kvantitatív vonatkozásait, elsősorban a kategóriák, csoportosítások és makrogazdasági mérlegek (nemzetgazdasági számlarendszer, ágazati kapcsolatok mérlege) ismertetését, helyzetét a Statisztika és a Népgazdasági Szerkezet tárgyak, a makrofolyamatok kölcsönös összefüggését a Makroökonómia stúdiumok oktatják; a korábban szokásos ismétlésektől ezért eltekintettünk. Felhívjuk a hallgatók figyelmét arra, hogy több olyan téma és aktuális kérdés is szerepel, amelyek nem képezik külön fejezet tárgyát. Mindezeket a Tisztelt Olvasó figyelmébe ajánlva kívánunk valamennyi hallgatónknak jó munkát és sikeres együttműködést!
Vissza