Előszó
Célunk, hogy a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaságtudományi Kar Üzemszervezési Szak hallgatói számára olyan tananyagot adjunk kézbe, mely tartalmazza a legfontosabb gazdaságmatematikai...
Tovább
Előszó
Célunk, hogy a Gödöllői Agrártudományi Egyetem Mezőgazdaságtudományi Kar Üzemszervezési Szak hallgatói számára olyan tananyagot adjunk kézbe, mely tartalmazza a legfontosabb gazdaságmatematikai módszereket, s egyben rámutat ezen ismeretek mezőgazdasági alkalmazási lehetőségeire is.
Törekvésünk volt, hogy a legszükségesebb matematikai alapokat, operációkutatási módszereket, ezek alkalmazási lehetőségeit kellően részletezve, minél egyszerűbben, lehetőleg mezőgazdasági alkalmazási lehetőségre való utalással adjuk közre.
A jegyzet leendő mezőgazdasági szakembereknek, mérnököknek készült, nem matematikusoknak, ezért általában nincsenek benne bizonyítások, levezetések. Az elsődleges cél az alkalmazhatóságra való utalás, a szemléletesség, közérthetőség volt megírása során. Úgy gondoljuk, hogy ezen jegyzet nemcsak az Agrártudományi Egyetem üzemszervezési szakos hallgatóinak ad segítséget a tanulásban, hanem a mezőgazdaságban dolgozó szakembereknek is, akik gazdaságmatematikai módszerekkel, számítástechnikával is foglalkoznak munkájuk során. A mezőgazdaság szocialista átszervezése lehetőséget teremtett a korszerű, nagyüzemi gazdálkodásra, mely megköveteli magas szakképzettségű, a modern, legfejlettebb tervezési, szervezési és irányítási ismeretekkel rendelkező szakembereket, akik döntéseiket nem alapozhatják kizárólag a mezőgazdasággal kapcsolatos ismereteikre, hagyományokra, tapasztalatokra, hanem lehetőleg minél több termelési változat egzakt vizsgálatával is elő kell segíteniük a legjobb döntéshozatalt. Ezt a vizsgálati módszert éppen a modern matematika különböző területei elsősorban az operációkutatás adják kezünkbe. Az operációkutatás lényege, hogy a valóságot modellezi a gyakorlati problémák számszerűsítésével, matematikai összefüggésekkel, függvényekkel. Feladata a modell elkészítése, megoldása, elemzése, a gyakorlatban való kipróbálása, ellenőrzése.
Vissza