Előszó
Munkánkban a belkereskedelmi vállalatok gazdasági tevékenységének elemzésével kapcsolatos feladatokat, irányelveket, módszereket foglaljuk össze, de körvonalazzuk azokat a különleges elemzési...
Tovább
Előszó
Munkánkban a belkereskedelmi vállalatok gazdasági tevékenységének elemzésével kapcsolatos feladatokat, irányelveket, módszereket foglaljuk össze, de körvonalazzuk azokat a különleges elemzési módszereket is, amelyek a vállalati gyakorlatban ma még nem eléggé használatosak.
Könyvünkben bevezetjük az olvasót a belkereskedelmi vállalati tevékenység elemzésének elvi, elméleti ismereteibe és részletesen tárgyaljuk a mérleg, a mérlegbeszámoló és mellékletei összeállításának, az elemzés módszertani alapjainak ismeretanyagát. Ezt követően - a gazdasági munka egyes részterületeinek jelentőségéhez mért terjedelemben - mutatjuk be az áruforgalommal, a munkaügyi tevékenységgel, a vállalati jövedelmezőséggel, valamint a pénzügyi helyzettel kapcsolatos elemzési feladatokat és ezek megoldását. A könnyebb érthetőség kedvéért és a gyakorlatban történő konkrét alkalmazhatás érdekében a tárgyaltakat táblázatokkal, számszerű példákkal bőven illusztráljuk.
Munkánk elsősorban a mérlegképes és az okleveles könyvelői vizsgára készülők számára lehet hasznos, de úgy gondoljuk, hogy jó szolgálatot tehet azoknak, akik felsőfokú tanulmányaik során az elemzési kérdésekkel bővebben kívánnak foglalkozni, valamint a belkereskedelmi vállalatok elemzési munkáját végző szakembereknek is.
Kötelességünknek tartjuk, hogy ezúttal is köszönetünket fejezzük ki könyvünk lektorának: dr. Rucz Istvánnak, a Belkereskedelmi Minisztérium főosztályvezetőjének, Jámbor Alajosnak, a Belkereskedelmi Minisztérium Kultúrcikk Igazgatósága főkönyvelőjének, akik értékes tanácsaikkal, észrevételeikkel segítették munkánkat, valamint dr. Klamár Zoltánnak, a Felsőfokú Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakiskola tanszékvezető docensének, aki a vendéglátóipari vállalatok sajátos elemzési feladatait és módszereit tartalmazó anyagrészeket összeállította.
Vissza