Előszó
Ön a Szent István Egyetem Gyöngyösi Gazdálkodási és Mezőgazdasági Főiskolai Kar Távoktatási tagozatának jegyzetét tartja a kezében. A jegyzet a Gazdasági Jog II. címet viseli, azaz folytatása annak a Gazdasági Jog I. című jegyzetnek, amelyből megismerkedett a sikeres gazdálkodáshoz elengedhetetlenül fontos jogszabályokkal, mint amilyenek, pl. a jogi alapfogalmak, alkotmányjogi ismeretek, a tulajdonjog, a társasági jog és az értékpapírjog. A Gazdasági Jog I. feladata az volt, hogy bemutassa, és érthetővé tegye azt a jogi környezetet, amelynek keretei között a gazdálkodás megvalósul.
A Gazdasági Jog II.-ben a gazdasági szervezet működésének jogszabályi lehetőségét fogjuk ismertetni, azaz, amíg az első kötet inkább a gazdaság statikus helyzetét ábrázolja, a jelen kötet a gazdasági jog dinamikáját szeretné Önnek bemutatni.
A jelen kötet a legszorosabb kapcsolatban van a Gazdasági Jog I. című jegyzettel, annak szerves folytatása, de egyben épít a közgazdaságtan, illetve a marketing ismeretekre is. Nézzük meg közelebbről, hogy miről szól a Gazdasági Jog II.
Kiindulási pontunk az, hogy Ön létrehozta cégét, gazdálkodni kezd, és egyben jól ismeri annak a gazdasági környezetnek a jogi szabályait, amelyek keretein belül a céget működtetni fogja. A cég sikeres működtetéséhez feltétlenül szüksége van szerződéses kapcsolatokra, amelyeken keresztül Ön - ellenérték fejében - mások számára szolgáltatásokat nyújt, illetve különböző szolgáltatásokat vesz igénybe.
A szerződéses kapcsolatokon túlmenően azonban Önnek munkaerőre is szüksége van, olyan munkavállalókra, akik a meghatározott gazdasági célokat a szerződések teljesítésével megvalósítják.
A fentiekben vázolt feladatok végrehajtása során rendkívül sok és szerteágazó jogszabályt kell betartani, illetve alkalmazni. E jogszabályok a jogtudomány két nagy területét ölelik fel, nevezetesen a polgári jog kötelmi jogi részét, illetve a munkaviszonyra vonatkozó jogszabályanyagot, a munkajogot. Ennek megfelelően két részből áll a Gazdasági Jog II. című jegyzet is:
- I. rész: A gazdálkodó szervezetek szerződéses kapcsolatait (a kötelmi jog alapelemeit), illetve
- II. rész: A munkaviszony szabályozását tartalmazza.
A gazdasági szervezetek működtetése tekintetéből mindkét rész egyaránt jelentős és fontos! Csődbe jut az a cég, amelynek vezetői képtelenek egy jól felépített és tartalmában is megfelelő szerződés létrehozására, illetve a feladatok teljesítéséhez szükséges személyek szabályszerű alkalmazására és munkáltatására. Jegyzetünk fő célkitűzése, hogy Ön soha ne kerüljön ilyen helyzetbe se munkaadóként, se munkavállalóként.
Vissza