Előszó
„Bonus iudex damnat improbanda, non odit" -
A jó bíró elítéli, de nem gyűlöli azt, amit helytelenít. (Seneca)
Az üzleti életben a döntéshozatalt megelőző mérlegelés során többfajta kockázattal...
Tovább
Előszó
„Bonus iudex damnat improbanda, non odit" -
A jó bíró elítéli, de nem gyűlöli azt, amit helytelenít. (Seneca)
Az üzleti életben a döntéshozatalt megelőző mérlegelés során többfajta kockázattal szembesül a döntéshozó; a kockázatot a várható hozamokkal összevetve lehet meghozni a döntést, többek között egy projekt elindításáról. Létezik azonban egy speciális kockázat, amely jelentőségét tekintve semmivel sem kisebb például az árfolyamkockázatnál vagy a piaci kockázatnál, ez a büntetőjogi kockázat. Ugyan lehet és kell is jogászokat (jogtanácsosokat, ügyvédeket) alkalmazni a felmerülő problémák megoldására vagy tanácsadás céljából, a döntéshozó azonban csak akkor tudja a megfelelő kérdéseket feltenni a jogban járatos szakembernek, ha maga is tisztában van a gazdasági büntetőjog alapvető összefüggéseivel, emellett - tegyük hozzá rögtön, hiszen ez talán még fontosabb szempont - ő viseli a büntetőjogi felelősséget.
Régóta érett bennem az elhatározás, hogy gazdasági büntetőjogi kézikönyvet írjak közgazdászok számára. A büntetőjog leginkább elkülönülő szegmense a gazdasági büntetőjog, amelynek igényes elsajátítása elképzelhetetlen többirányú háttértudás nélkül. Napi szinten tisztában kell lenni a büntetőjogi normákon túl például a csődjog, a versenyjog, a társasági jog, az adójog, a vámjog stb. szabályaival, ráadásul emellett legalább alapvető szintű gazdasági ismeretek is elengedhetetlenül fontosak. Közgazdász kollégáim rendelkeznek a megkívánt gazdasági háttérösszefüggések ismeretével, viszont a többségük számára a büntetőjog területe ismeretlen vagy csak rendkívül felületesen ismert, misztikus szabályösszességet jelent. Büntetőjogász kollégáim többsége viszont elbizonytalanodik, amikor néha véletlenül a közgazdaságtan mezejére téved. Erre talán a legjobb példa egy olyan kérdéskör, amelyet nagyjából egyforma arányban vizsgálnak jogászok és közgazdászok: a pénzmosás elleni küzdelem. Banki szakemberek (többségük természetesen közgazdász) előadásaiban az alapos közgazdasági elemzés mellett erősen érződik a jogi szabályozás, illetve alapvetően és általánosságban a jog (ezen belül a büntetőjog) logikájának, működési elveinek felületes ismerete, illetve félreértése. Ha viszont egy büntetőjogász beszél a pénzmosásról, hajlamos a paragrafusok és háttérjogszabályok tömegével körülbástyázni magát, és csak homályosan utal a téma gazdaságilag releváns összefüggéseire.
Biztos vagyok ugyanakkor abban, hogy egy rendkívül lényegre törő, csak a legszükségesebb összefüggéseket bemutató általános büntetőjogi bevezetés áttanulmányozása után a közgazdász végzettséggel rendelkezők minden lényeges gazdasági büntetőjogi kérdést meg fognak érteni, át fognak látni.
Vissza