Előszó
Napjaink legégetőbb gazdasági kérdései közé tartozik a struktúra és a hatékonyság elemzése. Mind a kutatók, mind a gyakorlati téren dolgozók előtt ismeretes, hogy ezeknek a problémáknak vizsgálatára egyik igen alkalmas módszer az input-output (ágazati kapcsolati mérleg) elemzés, amelyet a hazai gyakorlatban az 1957re vonatkozó első kísérleti statisztikai mérlegtől kezdve, majd az 1959. évre vonatkozó mérleg óta rendszeresen számított és publikált mérlegek alapján alkalmazunk.
A magyar olvasóközönség nagy figyelemmel kísérte az elmúlt évtizedekben az input-output módszer kidolgozójának és továbbfejlesztőjének, Wassily Leontief Nobel-díjas professzornak munkásságát, aki nemcsak a mérleg módszertanának kialakítása és továbbfejlesztése terén, hanem a módszerek gyakorlati alkalmazásában is korszakos jelentőségű új eredményeket ért el.
Ez a válogatás Leontief professzor gazdag munkásságából azokat a tanulmányokat tartalmazza, amelyek a hazai olvasóközönség számára a jelenlegi problémink megoldásához a legtöbb új gondolatot adják.
Leontief professzor, aki sok más tisztsége mellett a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetem díszdoktora lett 1981-ben, védnökséget vállalt a III. Magyar Input-Output Konferencián és annak jelentőségét személyes részvételével, előadással és a vitákban való aktív részvételével emelte. Ezen a konferencián ismertette kutatásainak néhány olyan eredményén, amelyeket részletesen e kötetben foglalt tanulmányok fejtenek ki.
Mint minden igazán nagy tudós, Leontief professzor is egy lépéssel előbbre jár a soron lévő aktualitásoknál. Ezt jelzi többek között az a tanulmánya, amelyben a környezeti hatásokat veti össze a gazdasági szerkezettel; vagy másik tanulmánya, amely a tényezők költségeinek nemzetközi összehasonlításáról szól.
E tanulmánykötetet nemcsak az input-output módszerek gyakorlati alkalmazása iránt érdeklődők figyelmébe ajánlom, hanem minden olyan közgazdász figyelmébe, akit a múlt elemzése a jövőbeni fejlődés előrevetítése szempontjából érdekel, minden olyan gyakorlati közgazdász figyelmébe, aki lépést akart tartani az elmélettel, és minden olyan elméleti közgazdász figyelmébe, aki módszereit szembesíteni a gyakorlattal.
A magyar Központi Statisztikai Hivatal számára nagy megtiszteltetés, hogy Leontief professzor figyelemmel kíséri input-output tevékenységünk fejlődését és annak további bővítése érdekében módot adott tanulmánykötetének megjelentetésére.
Vissza