1.059.734

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Gazdaság és statisztika (GÉS) 2005. április

A Központi Statisztikai Hivatal folyóirata - 17. (56.) évfolyam 2. szám

Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet: "

Az ENSZ Statisztikai Bizottsága 1993-ban hagyta jóvá a nemzeti számlák összeállításának módszertani kézikönyvét, az SNA93]-at. Miközben az eltelt alig több mint tíz év alatt a világ... Tovább

Előszó

Részlet: "

Az ENSZ Statisztikai Bizottsága 1993-ban hagyta jóvá a nemzeti számlák összeállításának módszertani kézikönyvét, az SNA93]-at. Miközben az eltelt alig több mint tíz év alatt a világ országai - gazdasági és statisztikai fejlettségüktől függően hatalmas különbségekkel - még éppen csak az ezredforduló táján jutottak túl az új módszertan alkalmazásának bevezetésén, a nemzeti számlákkal foglalkozó statisztikusok máris az 1993-as rendszer korrekciójára készülnek. A módosítás igénye tulajdonképpen nem új. Már az SNA93 elfogadásakor szinte evidens volt, hogy néhány, a rendszerben meghagyott kompromisszum miatt előbb-utóbb korrekcióra lehet szükség. Ehhez járult az a természetes hatás, amit idővel szükségszerűen felmerülő hiánynak nevezhetünk. Ez esetben arról van szó, hogy a rendszer készítésekor természetesen nem foglalkozhattak olyan kérdésekkel, amelyek a gazdasági életben csak a 90-es évek eleje után jelentek meg, vagy nyertek nagyobb teret, azaz az SNA93 megalkotásakor még talán nem, vagy csak csírájukban léteztek.
Mielőtt bemutatnánk a nemzeti számlák rendszere legújabb módszertani módosítására tett javaslatokat, röviden összefoglaljuk a nemzeti számlák létrehozásának célját és változásainak történetét, okait. A nemzeti számlák olyan gazdaságstatisztikai rendszer, amely összefüggő, konzisztens számlák sorozata segítségével kívánja leírni egy-egy ország egész gazdaságának működését. Ilyen rendszert bizonyára többfélét is ki lehetne dolgozni, de a nemzetközi összehasonlíthatósághoz - amely több nemzetközileg szigorúan ellenőrzött „tétel" összeállításához szükséges - elengedhetetlen nemzetközileg egyeztetett és elfogadott fogalmak, meghatározások, osztályozások és elszámolási szabályok követése.
A rendszeren belül határozódnak meg a legfontosabb makrogazdasági mutatók, mint pl. a kibocsátás, a bruttó hazai termék (GDP), a bruttó munkajövedelem, stb. de a rendszer alapvető célja nem csupán e mutatók meghatározása, hanem ezen makrogazdasági mutatók érvényességének, elfogadhatóságának biztosítása, amelyhez a „garanciát" a számlarendszer jellemzői nyújtják; természetesen mindenkor elfogadva a statisztikai megfigyelés korlátait. A termelés, a felhasználás és a jövedelmek közgazdasági hármasából a termelésnek van meghatározó szerepe a rendszerben.
Az SNA alapvető közgazdasági filozófiája, centrális jellemzője annak feltételezése, hogy a mérést végző ország piacgazdasággal rendelkezik. " Vissza

Tartalom

Műhely-elemzések
Pozsonyi Pál: A nemzeti számlák rendszerének újabb felülvizsgálata 3
Hajdú Viktória: Kibocsátási jogok és emisszió-kereskedelem 18
Mogyorósy Eszter Réka: Az Európai Unió Bizottságának jelentése a Kohéziós Alap 2003. évi felhasználásáról 32
Módszertan - statisztikai gyakorlat
Román Zoltán: A kis- és középvállalatok és a vállalkozás-statisztika helyzete 37
Gazdasági jelzőszámok 54
Hazai statisztikai folyóiratok tartalma 57
Gés- figyelő
Nádudvari Zoltán: Háztartások 2001. évi szatellit számlái Németországban 58
„A public-Private Partnerships (PPP) jelene és jövője magyarországon" című
szakmai konferenciáról 67
Cseh Tímea: A köz- és a magánszféra sikeres együttműködése Írországban 68
Mag Kornélia - Nádudvari Zoltán: A hivatalos statisztika minőségbiztosítása 74
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Gazdaság és statisztika (GÉS) 2005. április Gazdaság és statisztika (GÉS) 2005. április
Állapot:
940 Ft
470 ,-Ft 50
2 pont kapható
Kosárba