Előszó
Igen nehéz feladat az eddig használt „Géptan" c. tankönyvet így átírni, hogy a könyvet a legkülönbözőbb technikumok tagozatai részére használhatóvá és elfogadhatóvá tegyük. Ennek a nagy anyagnak ismertetése és a tanítása heti két óra keretében súlyos feladatokat ró a tanárra és tanítványra egyaránt.
Különösen nagy nehézséget okozott a kohászati technikum. Emiatt külön két új fejezetet: „Az acélszerkezettan" és ,,A levegővel dolgozó gépek" c. fejezetet voltunk kénytelenek felvenni ezenkívül pedig kettőt, az „Emelőgépek és szállítóberendezések", valamint ,,A szivattyúk" c. fejezeteket bővítenünk kellett.
„Az acélszerkezettan" c. fejezet nagy anyagot ölel fel. Erre és a fejezet aránylag kis terjedelmére figyelemmel tárgyaltuk leíró módon a leggyakrabban használt acéloszlop- és acéltartószerkezeteket. A mechanikában és a gépelemekben tanult szilárdságtani ismeretek felhasználásával számpéldát közlünk az összetett lemez I tartóban keletkezett feszültség kiszámítására, továbbá a rácsos szerkezetek rúderőinek számítással és szerkesztéssel való meghatározását is ismertetjük egy kidolgozott példa keretében. Sok ábrát vettünk be, hogy szemléltessük az acélszerkezeteknél alkalmazott legfontosabb kötésfajtákat, oszlop- és tartószerkezeteket mind szegecselt, mind hegesztett kivitelben. Ezt a fejezetet a többi tagozat kihagyhatja.
Új fejezetként került be „A levegővel dolgozó gépek" ismertetése. Ebben foglalkozunk a gázok tulajdonságaival; ismertetjük a dugattyús, valamint forgódugattyús kompresszorokat, ventilátorokat, turbókompresszorokat és pneumatikus szerszámokat.
Külön feladatként jelölték meg az „Emelőgépek és szállítóberendezések" c. fejezet bővítését. A legkülönbözőbb darutípusok ismertetése mellett még egy-két egyszerű példát is kidolgoztunk. Ezenkívül az emelőket és a bányafelvonókat is megtárgyaltuk.
„A szivattyúk" c. fejezetet is kénytelenek voltunk a követelményeknek megfelelően átdolgozni, bővíteni. Bármennyire igyekeztünk is a többi fejezeteket szűkíteni, a szűkítéssel bizonyos határon túl nem mehettünk, mert azzal már a könyv színvonalát veszélyeztettük volna. Ez a magyarázata annak, hogy az előírt kiegészítések és változtatások után sem sikerült a könyv oldalszámát olyan mértékben leszállítanunk, hogy az anyagot heti két órában kényelmesen elvégezhetnénk. Ezért szedettük kis betűvel a példákat és az olyan szövegrészeket, amelyek tárgyalását egyes tagozatok szükség szerint elhagyhatják.
Reméljük, hogy a fennállott nehézségek ellenére is a könyv célját eléri, jó középkáderek nevelését elősegíti, akik a munka és a termelés arcvonalán majd élen járnak a szocializmus építésében.
Vissza