Előszó
Bevezető A turista akár külföldi országba látogat el, akár saját hazája nevezetes tájait keresi fel az idegenforgalmi értékek, nevezetességek és egyéb látnivalók mellett megismerkedik a fogadó ország vagy terület jellegzetes ételeivel és italaival is. Ez napjainkban már szinte természetesnek tekinthető, így az utazás során szerzett élmények sorából nem hiányozhatnak a gasztronómiai élmények sem.
Ezért az idegenforgalomban dolgozók szakmai felkészültségének szerves részét képezik a gasztronómiai alapismeretek, benne foglalva az étel- és italismeretet. Különösen az idegenvezetőknek kell tisztában lennie ezen tudnivalókkal, hiszen tevékenységükből adódóan a legtöbb időt töltik el vendégeinkkel, a turistákkal. Elsősorban ismerniük kell saját országunk jellegzetes ételeit és italait, különösen azokat, amelyeknek híre-neve már eljutott határainkon túlra is. Ismerniük kell továbbá az egyes nemzetek konyháit az egyes nemzetek étkezési szokásait. Csakis ezeknek az ismereteknek a birtokában tudnak a különböző nevesebb, illetve nevezetesebb ételekről és italféleségekről szakszerű felvilágosítást, tájékoztatást adni, a vendégek étrendjével összefüggésben véleményt nyilvánítani.
Ki tudná ma megmondani, hogy az ilyen fogalmak, mint vendégjog, vendégbarátság, vendéglő - bár a legrégibb koroktól léteznek és hatottak az emberi együttélésre - pontosan hol, mikor, milyen formában jelentek meg?
A társadalom fejlődésének okait nem lehet olyan biztonsággal megállapítani, mint a természeti törvényeket. Hosszú időnek kell eltelni, gyakran évszázadoknak, amíg a társadalmi szokások hitelesen megírt történelemmé válnak. Ezeknek a szokásoknak az eredetét, első megjelenési formáit a messzi múltba nyúló hagyományokból, lélektani következtetésekből tudjuk, amennyiben ez emberileg egyáltalán lehetséges.
Tény azonban, hogy a civilizáció kezdeti szakaszáig eljutott népek szükségét érezték annak, hogy ismeretlen, idegen világba jutva védelmet, fedelet és élelmet kapjanak. Tisztában voltak azzal, hogy ezek - az adott korban életbe vágó, sorsdöntő előnyök - csak a kölcsönösség alapján biztosíthatók.
Végső következtetésünk az lehet, hogy ez az ösztönös felismerés az alapja a vendéglátó, vendéglős kultúra kialakulásának, amely nélkül a mai modern életünk elképzelhetetlen.
Vissza