Előszó
A móri Kossuth Termelőszövetkezet fejlődéséről szóló könyv írói, szerkesztői nemes és sokrétű feladatra vállalkoztak. Elsősorban a szövetkezet alapítói, aktív tagjai és vezetői, a szövetkezetért ma is tenni kész nyugdíjasok, a jövőt formáló fiatalok feladata eldönteni, hogy ez a vállalkozás miképpen sikerült.
Bemutatni egy táj kialakulásának körülményeit, a nemzetiségi lakosság és az idetelepültek nemes, a munkában, a szocialista emberi magatartásban ötvöződő, immár örökre elválaszthatatlan egységét, mindez nem volt könnyű munka.
A történelmi borvidék kialakulása, ahogy a nehéz viszonyok közt újra és újra telepítették a szőlőt, miközben egyre patinásabb rangot, elismerést szereztek az „Ezerjó"-nak, ez is igazi történelem ma már.
Minthogy történelem az a sokrétű, bátor, bizakodó harc is, ahogy a szövetkezeti élet Mór nagyközségben 1949-től kezdve napjainkig fejlődött, formálódott. Dokumentum ez a könyv, mert amit tartalmaz, mind igaz valóság. Közgyűlések, vitatkozások, lemondások, a termést veszélyeztető fagy, szárazság, máskor pedig a sok eső, izgalom a termésért, a részesedésért, felelősségteljes vállalkozások a népgazdasági célok megvalósításáért, a szövetkezeti egyesülések, néhány esetben politikai harc a szövetkezetek megvédéséért, s minden időben elkötelezettség a közösség ügyéért, bizalom a párt politikája iránt.
Hazánk felszabadulásának 30. évfordulóján, 25 évvel az első mezőgazdasági termelőszövetkezetek megalakulása után, Mór nagyközség új szocialista arcát mutatja lakói és vendégei, közeli és távoli ismerősei számára. Sokrétűen, de céltudatosan fejlődő ipara, hagyományos bányászata, egyre korszerűsödő borászata, művelődési és egészségügyi intézményei, kereskedelmi és idegenforgalmi létesítményei, a gyarapodó új lakások százai, egyszóval a városiasodás minden létesítménye jogos büszkeséggel töltheti el mindazokat, akik ezért a fejlődésért bárhol dolgozva is fáradhatatlanul, céltudatosan tevékenykedtek.
Vissza