Előszó
Részlet a könyvből:
I. AZ ŐSKOR
A tudósok szerint, ötven-hatvanezer esztendő óta élnek emberek a földön. Ha nem is tudjuk, hogy mikor jelent meg az első ember, annyi biztos, hogy élete...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
I. AZ ŐSKOR
A tudósok szerint, ötven-hatvanezer esztendő óta élnek emberek a földön. Ha nem is tudjuk, hogy mikor jelent meg az első ember, annyi biztos, hogy élete kezdetben nem sokat különbözött a vadállatok életétől. Hosszú és fáradságos harcot vívott a környező világgal. Magára utalva, iszonyatos küzdelemmel védekezett a ragadozó állatok ellen. Ezenkívül a táplálék megszerzése és az időjárás viszontagságainak leküzdése volt legfőbb gondja.
Hatalmas ellenségeit, a mammutot és barlangi medvét, vermekben fogta el, valamint az iramszarvast és a vadlovat is. A keze ügyébe kerülő doronggal, kővel védekezett a vadállatok ellen. A kisebbeket (kutya, juh, disznó, kecske) idők multán megszelídítette. Húsukkal táplálkozott, bőrükkel takaródzott.
Ez a küzdelem ébreszti ösztöneit és szellemi erőit, ebben az állandó harcban edződik és erősödik teste.
Eszközeit kezdetben kőből készítette. Baltái, fegyverei eleinte idomtalanok, durvák voltak, később azonban előállításukra nagyobb gondot fordított. Simította, csiszolta azokat. Majd késeket, vésőket, fűrészeket és szúró eszközöket is készített kőből és csontból, melyek már némi ízlésről tanúskodnak.
Emellett számos új mesterséget sajátít el. Agyagból edényt készít, melyet napon szárít ki. Csont-tűjével pedig varrni kezd, később a fonást és szövést is megtanulja. Ebben az időben az ősember még barlangokban él...
Vissza