Előszó
Energiagazdálkodás a mezőgazdaságban Futó István Az energia életünk nélkülözhetetlen tényezője és jelentősége egyre fokozódik. A civilizáció elterjedésével, az emberiség számának és szükségleteinek nagy arányú növekedésével, az emberi teljesítményt megsokszorozó gépek alkalmazásával, főleg pedig jelenleg, a technikai forradalom időszakában rendkívül gyors ütemben emelkedik az energiaigény az iparban, a mezőgazdaságban, a közlekedés területén a háztartásokban és egyéb helyeken, világszerte, így nálunk is.
A megfelelő áttekinthetőség érdekében először a világ energiafogyasztásáról, ezen belül Magyarország energiafelhasználásáról és ennek részeként mezőgazdaságunk energiaszükségletéről kivájnunk rövid ismertetést adni.
Földünk lakosságéinak száma rohamosan növekszik. Ezt meghaladó mértékben emelkedik az energiaigény. Az 1. sz. ábra az idő függvényében ábrázolja a világ lakosságának és energiaigényének alakulását. Az abszcisszán látható kezdőérték az 1830-as év, amikor is a Földnek kb. 1 milliárd lakosa volt. Avolucionális fejlődésnek tekinthető az 1950. évig történt népszaporulat, ezt követően pedig egy rendkívül rohamos növekedés észlelhető. 1830 év kellett ahhoz hogy a Földön 1 milliárd ember legyen, az ezt követő száz évben viszont a lakosság száma megkétszereződött és az ezredfordulóra - becslések alapján - a Föld lakóinak száma várhatóan 7 milliárdra nő.
A világ energiaszükséglete 1950-ben kevéssel 3 milliárd tonna egyezményes tüzelőanyagé érték alatt volt és ez a szám a 2000. évig a nyolcszorosára emelkedik.
Az energiaigények exponenciális növekedését alapvetően két tényező befolyásolja:
- Földünk előbb vázolt lakosság-szaporulata;
- az ipar és egyéb termelő szektorok rohamos fejlődésével párhuzamosan, a beépített energetikai berendezések teljesítőképességének növekedése.
Az energiaigények növekedésével kapcsolatban a nemzetközi szakirodalom általában nem említi, de a szocialista országokban ugyancsak folyamatosan többletigényeket támasztó tényező a háztartási - kommunális szektor is.
Vissza