Előszó
Az öntözés fejlődési üteme a második ötéves terv során messze megelőzi a mezőgazdaság egyéb ágait. Az elmúlt évek 5-10,000 kh-as fejlesztésével szemben ma már évente 120-150.000 kh-as nagyságrendben növekszik az öntözhető terület. De nemcsak mennyiségi fejlődés jellemzi öntözéses gazdálkodásunkat. Lényegesen fejlődik az öntözés technikája is. A legkorszerűbb hazai és import esőztető gépek, berendezések ezrei lépnek a mezőgazdaság szolgálatába. Diesel és villanymotorok, agregátok, fém és műanyag gyorskapcsolású csövek ezer kilométerjei, műszerfinomságú szórófejek, egyéb eszközök és felszerelések tömkelege szolgálja a második Ötéves terv öntözési programjának megvalósítását. Nyugodtan mondhatjuk, hogy a tervidőszak végére - 1965-re - öntözésünk technikájában is világszínvonalra fog emelkedni.
Az öntözés fejlesztése azonban nem öncélú, hanem a mezőgazdasági termelés fokozásának, a termelési biztonság növelésének egyik fontos eszköze. Az öntözőterületek kiterjesztése, a korszerű technika bevezetése annyit ér számunkra, amilyen mértékben ténylegesen megfelel e fenti célnak. A termésfokozó eszközök hatása elsősorban azok célszerű alkalmazásától függ. Az új öntözési módszereket, a modern gépi öntözés technikáját, fogásait előbb el kell sajátítanunk, hogy eredményesen használhassuk fel azokat. Ahhoz, hogy az öntözéses gazdálkodás a helyi adottságoknak leginkább megfelelő módját alkalmazzuk, előzetesen és nagyon gondosan fel kell tárnunk az öntözővíznek a talajra, a növényekre gyakorolt hatása törvényszerűségeit, a tápanyagellátás, a speciális agrotechnika módszereit és hatását, a növénykultúrák kiválasztását és az egyes növények öntözéses termesztési igényeit, s nem utolsó sorban az öntözés üzemi vonatkozásait,
Ez óriási és teljesen új feladatot ró az öntözéses gazdálkodást irányító, szervező, tervező és kivitelező szervek, kutató és kísérletező intézetek dolgozóira, de különösen az öntözést gyakorlatilag alkalmazó üzemek vezetőire, agronómusaira, technikusaira és szakmunkásaira.
Vissza