Előszó
Egy teljesen új gazdasági szótárt tart kezében a Tisztelt Olvasó. A szótár összeállításánál az volt az elsődleges célunk, hogy a leendő szótárhasználók számára - munkavállalók, nyelvtanulók (szakmai nyelvvizsgára készülők), közgazdászok és a gazdasági nyelv iránt érdeklődők számára - egy modern, aktuális szakszókincset tartalmazó, felhasználóbarát szakszótárt szerkesszünk. A szótárt mindenkinek ajánljuk, aki szakszókincsét szeretné bővíteni vagy munkája során szüksége van a legaktuálisabb gazdasági témájú szavakra és kifejezésekre.
Az írott és elektronikus médiában nap mint nap találkozhatunk gazdasági témájú cikkekkel és riportokkal, amelyek megértése az olvasótól, illetve a nézőtől egy bizonyos alapszakszókincs ismeretét feltételezi. A munkaerőpiac követelményeit is figyelembe véve egyértelműen elmondhatjuk, hogy egy idegen nyelv használata során az általános szókincs ismerete már nem elegendő. Gondoljunk csak a közgazdászokkal szemben támasztott egyetemi követelményekre (szakmai nyelvvizsgák) vagy a már elhelyezkedett szakemberekkel szembeni munkahelyi elvárásokra (tárgyalások, prezentációk), illetve a nem gazdasági végzettségűekre, akik napra készen szeretnének informálódni a gazdasági eseményekről.
A mindennapok során használatos gazdasági alapszókincsen felül a szótár tartalmazza az Európai Unióra vonatkozó, a sajtóban leggyakrabban előforduló szavakat is.
Ahhoz, hogy a gazdasági élet „útvesztőjében" mindenki el tudjon igazodni, a magyar-francia részben szakterületi besorolással igyekeztünk segítséget nyújtani, és a jobb áttekinthetőség érdekében bizonyos besorolásoknál pontosítottuk is az adott szakterületet (pl.: bank, bizt, számv, tőzsde). Azoknál a szócikkeknél, amelyeknek a megértése problémát okozhat, rövid magyarázatot adtunk. Mindezek mellett igyekeztünk minél több példát felsorakoztatni, amelyek ismerete nélkülözhetetlen mindazok számára, akik nem csak megérteni, de használni is szeretnék a szakszókincset. A példák teljes mondatok vagy egyszerűsített szókapcsolatok.
A hosszabb, három-négy (ritkábban: öt) elemből álló szókapcsolatok címszóként való szerepeltetését fontosságuk indokolta, pl.: bérek reálértékének megőrzése, teljes egészében befizetett részvény, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság.
A gazdasági szótár elkészítésében való segítségért külön köszönetünket szeretnénk kifejezni Gyárfás Editnek (SZTE, Gazdaságtudományi Kar) az értékes szakmai konzultációkért.
Vissza