Előszó
Az Utasítások szellemében szerkesztettük meg olvasókönyvünket.
A mult és jelen francia emberének érzés- és gondolkozásmódját óhajtottuk bemutatni, de mindig ügyeltünk arra is, hogy olvasmányaink...
Tovább
Előszó
Az Utasítások szellemében szerkesztettük meg olvasókönyvünket.
A mult és jelen francia emberének érzés- és gondolkozásmódját óhajtottuk bemutatni, de mindig ügyeltünk arra is, hogy olvasmányaink nagyon elvontak ne legyenek.
A gyakorlati szempontot sem hagytuk figyelmen kívül. Igen sok olyan olvasmányt vettünk fel könyvünkbe, amely híven tükrözi a mindennapi életet és szó- és szóláskészletében is egészen közel áll hozzá.
A mindennapi élet nyelvét megtalálhatjuk a Moliére-től, Montesquieu-től, Voltaire-től, Beaumarchais-től vett szemelvényekben is.
Igyekeztünk változatos anyagot nyújtani, hogy a kartársak ízlésük szerint bőségesen válogathassanak belőle.
Tanácsos volna a XVII. és a XVIII. század legkiválóbb íróit a történelmi fejlődés sorrendjében tárgyalni, hogy a tanulók a francia szellem és irodalom fejlődéséről fogalmat nyerjenek.
Bírálóink kívánságának, de a magunk felfogásának megfelelően is rövid magyarázatokkal kísértük az egyes irodalmi olvasmányokat, sőt az írók működését is jellemeztük néhány szóval. Óva intjük kartársainkat attól, hogy ezeket a kísérő szövegeket gépiesen megtanultassák tanítványaikkal.
Dolgozzuk fel ezeket éppen úgy, mint más olvasmányokat, szó- és szóláskészletüket gyakoroljuk jól be, olvastassuk el gyakran, beszélgessünk róluk, és ha ezzel az alapossággal mélyedtünk bele ezeknek a szövegeknek a tárgyalásába, a tanuló a saját szavaival fog beszélni róluk, anélkül, hogy gépiesen megtanulná őket...
Vissza