Előszó
A fotografálás.
Történeti adatok. A fotografálás szó görög eredetű. Fósz-fotósz = fény, világosság, és gráfein = irni, szavak Összetételéből származik. Czélja a fotografálásnak az, hogy a fény...
Tovább
Előszó
A fotografálás.
Történeti adatok. A fotografálás szó görög eredetű. Fósz-fotósz = fény, világosság, és gráfein = irni, szavak Összetételéből származik. Czélja a fotografálásnak az, hogy a fény segélyével, egyes fényérzékeny anyagoknak, a fénysugár behatása által való bomlását felhasználjuk arra, hogy ez által, optikai lencsék, másolás vagy sajtó utján, képet létesítsünk.
Fényérzékeny anyagok azok, melyek pusztán a fény, főleg fehér fény, behatására módosulnak, színök megváltozik, összetételök bomlást szenved. Gyakran látunk sárga, sőt fekete üvegben orvosságot. Az ilyen orvosság fényérzékeny anyagot tartalmaz, legtöbb esetben jód, pokolkő, vagy más ilyfélét, mely anyagok mind fényérzékenyek. Ezért sötét üvegben adják ki a gyógyszertárakból, hogy lehetőleg ne érje bontó hatású fénysugár, mely az orvosság lényegét, előnyös hatását csökkenthetné.
Ily fényérzékeny anyagok főképen az ezüstnek a chlór, jód és brómmal képezett vegyületei is, melyek a legcsekélyebb fény behatására is, már bomlást szenvednek, és pedig oly mértékben, a mily mértékben őket a fénysugár érte. E tekintetben az is nagy különbséget tesz, hogy mily színű volt a fényérzékeny anyagra ható fénysugár. így pl. a szivárvány színeinek sorrendjét tekintve, a vörös színű fénysugár legcsekélyebb bontó hatással bir. Nagyobb a hatása az ibolya felé hajló színeknek, s legnagyobb az ibolyaszínű fénysugáré. A fehér fénysugár, mely tudvalevőleg az összes más színű fénysugarak összetételéből áll, természetesen szintén erős bontó hatással bir.
Vissza