A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
A beállítást mentettük, naponta értesítjük a beérkező friss kiadványokról
Előszó
Közhely, hogy az angolszász filozófia - különösen történeti vonatkozásban - Magyarországon tényleges szerepéhez képest alulreprezentált. Sorozatunk célja ezért kettős.
Egyrészt hiánypótló: az...
Tovább
Előszó
Közhely, hogy az angolszász filozófia - különösen történeti vonatkozásban - Magyarországon tényleges szerepéhez képest alulreprezentált. Sorozatunk célja ezért kettős.
Egyrészt hiánypótló: az angolszász elméleti filozófia kevésbé ismert szerzőit, illetve ismertebb szerzőinek kevésbé ismert műveit kívánjuk az immár kialakult, vagy épp most formálódó új fordítói generáció közreműködésével magyarra átültetni, árnyalva és jelentősen gyarapítva e sajátos gondolkodásmódról kialakult hézagos ismereteinket. A cambridge-i platonikusokról legfeljebb a korszakkal foglalkozó kutatók tudnak; Ralp Cudworth, vagy Henry More munkái a filozófia története iránt érdeklődő, egyre szélesebb olvasóközönség számára gyakorlatilag szűz területnek számítanak. Bacon vagy Hobbes idehaza jól csengő nevek, de őket sem feltétlenül legfontosabb műveik képviselik. Ugyan a klasszikus brit empiristák - Locke, Berkeley és Hume - néhány főbb filozófiai alkotása korszerű átültetésben olvasható, ellenben például a skót iskola kulcsfigurája, Thomas Reid igen szerény formában van jelen a magyar filozófiai köztudatban; főműve az Intellectual Powers of Man tervezett sorozatunk egyik legnagyobb fajsúlyú vállalkozása. A Hume nyomában járó generáció két legjelentősebb filozófusát, Bentham-ot és a munkásságát folytató (J. S.) Millt legfeljebb társadalom- vagy erkölcsfilozófusként diszkutálják a magyar filozófiai közbeszédben - jóllehet munkásságuk rendkívül szerteágazó. A múlt századot ismeretelméletével, tudományfilozófiájával és logikai elemzéseivel döntően befolyásoló Russell, és a filozófiai analízis módszerét a tényleges gyakorlatban művelő George E. Moore műveinek tervezett fordítása tovább árnyalja a cambridge-i filozófiai „forradalomról" kialakult képünket. A folytonosság hiánya a 20. század középső generációjánál szembeötlő. Alfred J. Ayernek, a logikai pozitivizmus legelhivatottabb angol képviselőjének egyetlen munkája sincs meg magyarul; klasszikusa, a Language, Truth and Logic terveink szerint még 2005-ben napvilágot lát. Gilbert Ryle, vagy Peter F. Strawson egy-egy művével van jelen a magyar filozófiai köztudatban, és ez nem áll arányban tényleges szerepükkel és befolyásukkal. Távolabbi terveink között szerepel azon jelentősebb amerikai szerzők szerepeltetése is, akiknél a nyelvi közösség az angolszász tradíciók követésével társul.
Másrészt, talán még nagyobb súlyt kívánunk helyezni az angol elméleti filozófia klasszikusairól magyar szerzők által írt történeti vagy logikai elemzésekre. Terveink között szerepel, hogy a jelentősebb gondolkodókhoz kapcsolódó kis- vagy nagyobb terjedelmű monográfiák mellett a jellemzően e gondolkodásmódhoz kötődő problémák és viták bemutatásainak is helyt adjunk. Itt az ideje, hogy az elmúlt két évtizedben a témakörben ismertségre szert tett szerzőgárda elismertségre is szert tegyen.
Vissza
Fülszöveg
Ebben a könyvben, mely az első magyar nyelvű monográfia John Locke ismeretelméletéről és metafizikájáról, Forrai Gábor amellett érvel, hogy a köztudatban élő Locke-kép felülvizsgálatra szorul. Locke filozófiáját elsősorban az arisztoteliánus hagyomány kritikájaként kell értelmeznünk, s csak másodsorban a kartéziánus racionalizmus bírálataként. Locke sok tekintetben hű ítiarad az arisztoteliánus hagyományhoz: empirizmusának és bizonyításokra épülő tudományeszményének egyaránt arisztotelészi gyökerei vannak. Ugyanakkor radikálisan szakít az anyag és forma metafizikájával, s az egyetemeket akkoriban uraló arisztoteliánus-skolasztikus tudományosság helyett a baconiánus természetrajzot tekinti a megismerés helyes módszerének. Célja egy olyan ismeretelmélet kidolgozása, mely mentes az anyag-forma metafizikától, alkalmas az arisztoteliánus-skolasztikus tudományosság bírálatára, továbbá lehetőséget ad annak vizsgálatára, hogy mely területen tehetünk szert tudásra, és hol kell beérnünk a...
Tovább
Fülszöveg
Ebben a könyvben, mely az első magyar nyelvű monográfia John Locke ismeretelméletéről és metafizikájáról, Forrai Gábor amellett érvel, hogy a köztudatban élő Locke-kép felülvizsgálatra szorul. Locke filozófiáját elsősorban az arisztoteliánus hagyomány kritikájaként kell értelmeznünk, s csak másodsorban a kartéziánus racionalizmus bírálataként. Locke sok tekintetben hű ítiarad az arisztoteliánus hagyományhoz: empirizmusának és bizonyításokra épülő tudományeszményének egyaránt arisztotelészi gyökerei vannak. Ugyanakkor radikálisan szakít az anyag és forma metafizikájával, s az egyetemeket akkoriban uraló arisztoteliánus-skolasztikus tudományosság helyett a baconiánus természetrajzot tekinti a megismerés helyes módszerének. Célja egy olyan ismeretelmélet kidolgozása, mely mentes az anyag-forma metafizikától, alkalmas az arisztoteliánus-skolasztikus tudományosság bírálatára, továbbá lehetőséget ad annak vizsgálatára, hogy mely területen tehetünk szert tudásra, és hol kell beérnünk a puszta vélekedéssel.
A könyv részletesen elemzi a locke-i ismeretelmélet és metafizika fő kérdésköreit: az innátizmus bírálatát, az idea fogalmát, az elvont ideák és az általános szubsztancia ideájának nehézségeit, az elsődleges és másodlagos minőségek valamint a valóságos és névleges lényeg megkülönböztetését, a személyes azonosság és az akarat-szabadság problémáját. Ezek mellett azonban nagy figyelmet fordít a locke-i ismeretelmélet szerkezetének bemutatására, s számos olyan kérdésre is, melyek eddig a szükségesnél kevesebb figyelemben részesültek.
Vissza
Tartalom
1. Bevezetés 9
2. Tudásunk és határai 15
2.1. Tudás és becslés 15
2.2. Az ideák fajtái 26
2.3. A tudomány lehetőségei 42
3. Vita az innátizmussal 55
3.1. Az érvek 56
3.2. A céltábla 58
3.3. Leibniz válasza 64
4. Az ideák 75
4.1. A reprezentácionalista értelmezés 75
4.2. A történeti háttér 88
4.3. Ideák, mint intencionális tartalmak 96
4.4. Absztrakt ideák 110
4.5. Az ideák osztályozása 116
5. A nyelv filozófiája 127
5.1. Miért fontosak a szavak 128
5.2. Jelentés 133
5.3. A kettős megegyezés 137
6. A test filozófiája 151
6.1. Elsődleges és másodlagos minőségek 151
6.2 Az általános szubsztancia 166
6.3. A valóságos lényeg szerepe 181
6.4. Miért nem lehet a testekről tudomány? 194
7. A bizonyításra épülő tudás 207
7.1. Bizonyítás 208
7.2. Matematikai tudás 215
7.3. Erkölcsi tudás 221
8. az érzékek 231
8.1. Észlelés 231
8.2. Érzéki tudás 238
9. A becslés 245
10. Az elme 261
10.1. Akarat és szabadság 261
10.2. Személyes azonosság 274
10.3. Test és lélek 291
Irodalom 297
A jelek tana: Locke ismeretelmélete és metafizikája
Forrai Gábor
Forrai Gábor műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Forrai Gábor könyvek, művek
Megvásárolható példányok
Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.
Google, Facebook, Apple, Microsoft fiókkal való belépés/regisztráció eseténautomatikusan elfogadja az Általános Szerződési Feltételeket.
Elfelejtett jelszó
Kérjük, adja meg azonosítóját, és a hozzá tartozó email címet, hogy jelszavát elküldhessük Önnek!
A *-gal jelölt mezők kitöltése kötelező!
Azonosító név/E-mail cím* Azonosító és e-mail cím megegyező
E-mail cím*
(2009 március óta a regisztrált ügyfelek azonosító neve megegyezik az email címmel)
Ha az azonosítóját sem tudja megadni, kérjük, hívja az ügyfélszolgálati vonalat:
+36-62-452-833
×
1
2
3
Regisztráció
×
Regisztráció
Regisztrációja sikeresen megtörtént.
Megadott e-mail címére megerősítő e-mailt küldtünk. Ahhoz, hogy a regisztrációja véglegesedjen, és le tudja adni rendeléseit, kérjük, kattintson a levélben található linkre. A megerősítő link a kiküldéstől számított 48 óráig érvényes, ezután a regisztrációs adatok törlésre kerülnek.
Kérjük, jelölje meg az érdeklődési körébe tartozó témaköröket!
Mehet
×
Regisztráció
Az ön által megjelölt témakörök:
Temakor_1
Beállíthatja, hogy emailben értesítőt kapjon az újonnan beérkezett példányokról a bejelölt témaköröknek megfelelően.
Beállított értesítőit belépés után bármikor módosíthatja az Értesítő menüpont alatt:
létrehozhat új témaköri értesítőt
inaktiválhatja értesítőjét, ha éppen nem kíván a megadott témában értesítőt kapni
törölheti véglegesen az adott értesítőjét
szerkesztheti jelenlegi értesítőjét, ha még részletesebben szeretné megadni mi érdekli.
Az Ön választása alapján naponta vagy 3 naponta kap tőlünk emailt a beállított értesítőjéről.