Előszó
Munkámmal tisztelettel adózom mindazoknak, akik 1956 őszén Veszprémben a magyar szabadságért küzdöttek. Az tartom elsődleges célomnak, hogy megemlékezzünk erőfeszítéseikről, amelyek nem voltak hiábavalóak, hiszen vége lett az egypárti diktatúrának és 1991 június 19-én elhagyták hazánkat a megszálló szovjet csapatok. Ezért is harcoltak Veszprémben 1956. október 23-án a veszprémi polgárok.
Igyekeztem a veszprémi eseményekkel kapcsolatos minden hozzáférhető adatot összegyűjteni. Remélem a még élő résztvevők ezt az összegyűjtött anyagok visszaemlékezéseikkel tovább gazdagítják, hogy az utókornak a teljes igazságot tartalmazó történelmet adhassunk át, mint ahogy az 1956-os forradalom és szabadságharc alatt is közösen harcoltunk.
Majd ha minden levéltár anyaga, főleg a külföldieké, hozzáférhető lesz, ha az egész ország területéről elkészül a visszaemlékezések gyűjteménye, talán lesz egy olyan kiváló történész, aki majd elvégzi az 1956-os forradalom és szabadságharc értékelését, de ezt csak akkor tudja megtenni, ha minden adatot megmentünk részére.
Munkám a Veszprémben történt események leírását tartalmazza, valamint az itt történtek megítéléséhez szükséges, a nagyobb városokban, katonai parancsnokságon és Budapesten bekövetkezett események bemutatását. Külön kötetet szánok az 1957 elejétől kezdődő megtorlásoknak, amelyeknek számtalan áldozata volt, a kivégzésektől kezdve egészen az iskolából eltávolított diákokig, mert az édesapjuk „ellenforradalmár" volt. Meg kellene írni a forradalom szereplőinek életrajzi lexikonát - tehát feladat van bőven a következő évekre is. Munkámban számtalan dokumentumból idézek. Jegyzőkönyvek, sajtócikkek, írásos és magnós visszaemlékezések, bírósági iratok stb. Ezek döntő többsége eredetiben vagy másolatban a birtokomban van. Az idézett dokumentumok szövegén semmit sem változtattam, önmagukért szólnak azok.
Köszönetet mondok a levéltárosoknak, akik felhívták egy-egy újabb adatra a figyelmemet. Külön meg kell említenem dr. Markó György ezredes urat, aki 1989 májusában segített a győri Katonai Bíróság iratainak rendelkezésemre bocsátásával a munkám megindításában. Ugyancsak külön köszönettel tartozom azoknak, akik a kézirat különböző fokú elkészítésekor tanácsot adtak és segítettek annak továbbfolytatásában: Borsné dr. Jelinkó Borbála, Adamecz Béla, Balogh Eleméi; dr. Berki Mihály, dr. Bíró Sándor,; Bors József
Vissza