Előszó
Toperczer István az orvos, a katona, a repülős, a fotós, a barát, az ember, társunk és bajtársunk.
Ismertük már egymást, amikor sikeres fotóalbuma, a „Felhőlovagok" 2002-ben megjelent. Nem csak hivatása, a repülő emberek gyógyítása, hanem rajongó szeretete a katonai repülés iránt illetve fotói révén annak bemutatása, barátságot alakított ki közöttünk. Ismét idézve Saint-Exupéry-t... A jót csak a szívével látja az ember, és Toperczer István kezében a kamera az évek folyamán jószívű láttató szerkezetté vált.
Fényképeket mindenki tud készíteni ma már, ha van hozzá kedve és eszköze. Fotókat, melyek tartalommal bírnak, csak olyan valaki oki érti, érzi, ismeri az embereket, az eszközöket, az összefüggéseket, jelen esetben a katonai repülés egy részét jelenti helikopteres repülést.
A helikopter a laikus szemlélő számára egy különös repülő eszköz, amely annak ellenére képes a levegőbe emelkedni, hogy lennének szárnyai. Helikopter - a levegőnél nehezebb repülő szerkezet, szól a meghatározás. Valóban szerkezetek, amelyek, ha a kezdeti konstrukciókat nézzük, inkább repülő akadályként hatottak, mint repülni képes eszközökként. Az első, „helikopternek" nevezhető szerkezetet Leonardo da Vinci „levegőspirálnak" nevezte. A sorozatban gyártott helikopterek először 1944-ben álltak szolgálatba.
A II. világháború alatt, a burmai hadszíntéren az amerikaiak mentési feladatokra vetették be a forgószárnyasokot Az ötvenes évek koreai háborújában már felderítő, futár és sebesültszállító szerepkörben is hasznosnak bizonyultak. Igazi harci alkalmazásuk kiteljesedése a hatvanas években következett be, a Vietnam elleni háború idején. Azóta minden hadsereg fegyvertárában a legszélesebb alkalmazási körben vannak jelen a helikopterek. Napjainkban pedig az ipar egyre nagyobb számban állít elő formatervezett gépeket. Az utóbbi két-három évben az európai országok haderejében is egyre növekszik a korszerű helikopter típusok száma.
Mitől ilyen különleges ez o repülő eszköz? A válasz egyszerű. Az egyedülálló repülési tulajdonságok és a velejáró széles körű alkalmazást képességek szülték a növekvő igényt a helikopterek iránt. A helikopterek minden egyes típusa vagy kategóriája rendelkezik saját, speciális jellemzőkkel, melyek meghatározzák elsődleges alkalmazásukat. Azonban vannak olyan általános érvényű tulajdonságai, mint a sokoldalúság, mozgékonyság, rugalmasság, gyors reagáló képesség és a sebezhetőség, akár az embernek, aki ott ül a fedélzetükön.
Mi miért szeretjük, akik nap mint nap részesei vagyunk a helikopteres repülésnek? Véleményem szerint a repülés ezen formája maradt meg napjainkban is a legemberibbnek. A helikopteren repülve ott vagyunk közel a tájhoz, melyet szeretünk, ismerünk, felismerünk, annak minden szépségével és gondjával együtt. Ott vagyunk közel a madarakhoz, a repülés tanítómestereihez és közel az Emberhez, akiért és akinek érdekében repülünk, helikoptereinkkel oltalmazva, védve és mentve őt.
Kedves Olvasó, őszinte szívvel ajánlom figyelmébe Toperczer István fotóalbumát a "Forgószárnyas Huszárok"-ról - a helikopterekről és az emberekről -, a mindennapjaikról, életükről, valamint helytállásukról.
Vissza