Előszó
A Szakszervezetek Központi Levéltára mint nyilvános magánlevéltár - az 1995. évi LXVI. törvény 35. § 7. bekezdése alapján - törvényi kötelezettségének eleget téve és azon szándéktól vezérelve teszi közzé fondjegyzékét, hogy a szakszervezetek múltja iránt érdeklődők számára eligazítást adjon a forrásanyagban. A Szakszervezetek Központi Levéltára 1971-ben kezdte meg működését mint szaklevéltár, s a fondjegyzék közreadását már korábban is tervezte. Erre azonban nem került sor, mert a levéltár a szakszervezetek irattáraitól olyan anyagot vett és vesz át, amelyet levéltári szempontok szerint fel kell dolgozni ahhoz, hogy őrizhetővé váljon.
A levéltár megalakulását követő 10-15 évben a levéltárfenntartó és a levéltár vezetése arra helyezte a súlyt, hogy az irattárakból átvegye az iratokat, s mentse azt, ami az utókor számára értéket képvisel.
Átfogó rendezési tervek 1986-87-ben készültek az iratanyag feldolgozására, e tervek maradéktalan végrehajtásának azonban gátat szabott az a nagyarányú létszámleépítés, amely 1988-89-től indult meg a szakszervezeti apparátusokban. 1986-ban a Szakszervezetek Központi Levéltárában 12 főállású levéltári alkalmazott volt, a mai létszám mindössze 4 fő.
Az elmúlt 10 évben végzett belső levéltári munka eredményeként ma már közreadható egy olyan fondjegyzék, amely biztos tájékoztatást nyújt a szakemberek és a kutatni vágyók részére, tükrözi az őrzött iratanyag összetételét, évkörét, mennyiségét, hozzáférhetőségét.
1995-1996-ban a levéltárfenntartó - Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége - a Phare-program keretében beiskolázta a levéltár dolgozóit számítógépes tanfolyamra, így teremtve lehetőséget arra, hogy megkezdődjön a levéltári nyilvántartások számítógépes feldolgozása. Ehhez a munkához kapott további segítséget a levéltár a Nemzeti Kulturális Alap Levéltári Kollégiumától és a Művelődési és a Közoktatási Minisztérium Levéltári Osztályától - állami támogatás formájában.
Ezúton mondunk köszönetet mindazoknak, akik e kis kiadvány létrehozásában a Szakszervezetek Központi Levéltárát segítették.
Dr. Czakó Sarolta
levéltárvezető
Vissza