Előszó
Részlet:
"A SZERZŐ ELŐSZAVA
A Nagy Honvédő Háború éveiben a folyamatos gyártás rendszere az élenjáró technikával együtt széleskörű alkalmazást nyert országunk különböző iparágaiban, melyek háborús szükségleteket elégítettek ki.
A tapasztalatok azt mutatták, hogy a folyamatos gyártási rendszerekre való átgondolt és szervezett áttérés vitathatatlanul biztosította a termelés emelkedését, amelyre a termelési fronton feltétlenül szükség volt és amelyet további kapacitás, valamint a dolgozók létszámának növelése nélkül kellett biztosítani.
Hazánk legmesszebbmenő gazdasági fejlesztésének feladata, amelyet Sztálin elvtárs 1946. II. 9-i megnyilatkozásával határozott meg, a szovjet gépipar dolgozóitól megköveteli a gyártásszervezés leghaladottabb módszerének széleskörű bevezetését.
Ezért teljesen nyilvánvaló, hogy most, a háború után, a sztálini ötéves tervek éveiben is nagy szerepet kell játszani a folyamatos gyártás rendszerének országunk ipari termelőképessége legmesszebbmenő fokozásában.
A folyamatos gyártási rendszerre való áttérés a munka céltudatos és átgondolt előkészítését, műszaki kezdeményező készséget, merészséget és kitartást követel meg.
A tapasztalatok gyűjtésének és azok elsajátításának megelőznie és kísérnie kell ennek az élenjáró szervezési rendszernek a bevezetését.
Nincs azonban minden esetben lehetőség arra, hogy ezeket a tapasztalatokat a folyamatos gyártási rendszereket alkalmazó vállalatok meglátogatásával sajátítsuk el. Ezen kívül a munka közben is gyakran előadódik annak szükségessége, hogy pontosan meghatározzunk egyes olyan kérdéseket, amelyek az elsajátítás ideje alatt nem kerülnek felszínre. Ugyancsak közismert nehézséget jelent az is, hogy műhelyrajzokat, illetőleg egyéb szükséges anyagot kapjunk.
A műszaki irodalomban erre a kérdésre, sőt még az egyes részletkérdésekre is, egyelőre kevés anyagot találunk.
A fenti meggondolások* valamint az a teljesen természetes"
1*
3
Vissza