Előszó
Ki hitte volna, hogy első kísérletünkből, a Földrajzi Zsebkönyv 1939-ből, 10 nap alatt, háromezer példányból kétezer ötszázat elkapkodnak? A második kiadás is elfogyott az utolsó darabig. Talán...
Tovább
Előszó
Ki hitte volna, hogy első kísérletünkből, a Földrajzi Zsebkönyv 1939-ből, 10 nap alatt, háromezer példányból kétezer ötszázat elkapkodnak? A második kiadás is elfogyott az utolsó darabig. Talán szabad ezt úgy vennünk, hogy a kísérlet bevált: íme útjára bocsátjuk a II. évfolyamot. A Zsebkönyv az elmúlt év földrajzi eseményeit méltatja, még ha a tüneményes gyorsasággal rohanó események közben újabb változást is hoztak, mint az a lengyel folyosó és a lengyel-magyar határ esetében történt. A földrajzi mozgató erők megismerése mindig értékes. Minden műveit magyarhoz szólunk és különös szeretettel számolunk a tanulóifjúság érdeklődésével.
Az idei Zsebkönyvet jelentékenyen bővítettük. Hálából is megtettük a tavalyi siker fejében, de tehettük azért is, mert a Zsebkönyv nem nyereségre törekvő vállalkozás, hanem a Magyar Földrajzi Társaságnak hivatásából fakadó saját kiadványa. Bővebb a rendkívüli érdeklődést kiváltott statisztikai rész, sok közleményt adunk a Felvidékek kétrendbeli remek hazatéréséből kifolyólag, különösen a Kárpátaljáról, mert a magyarlakta Felvidéket tavaly ismertettük. Vigyáztunk, hogy minden közleményünk időszerű legyen (német-lengyel háború, Keletázsia, a nagyhatalmak nyersanyagellátása, Jugoszlávia, új expedíciók). Kedves ajándéknak szántuk az anaglif térképmellékleteket.
A földrajzi helyzetek változnak, néha gyakran változnak, de a földrajzi erők változatlanok. Ezeknek a változatlanul érvényes földrajzi erőknek ismertetésében ezidén főképen a Kárpátaljára voltunk tekintettel. Azt hisszük, hogy ezt közönségünk jó néven fogja venni.
Földrajzi Zsebkönyvünk tökéletesítésére vonatkozó jótanácsot szívesen fogadunk a Magyar Földrajzi Társaság címén: Budapest, VIII., Sándor-utca 8.
Budapest, 1939 október 15. A FÖLDRAJZI ZSEBKÖNYV szerkesztősége.
Vissza