Előszó
Távoli országok „bejárása" és megismerése után a nyolcadik osztályban tovább szélesítjük ismereteinket: a Földről mint égitestről tanulunk, és elhelyezzük a Világegyetemben is. Tanulás közben olyan mindennapi jelenségek okát keressük mint például a nappalok és éjszakák, az évszakok váltakozása, a Hold fényváltozásai stb.
Általános iskolai tanulmányainkat hazánk földrajzával fejezzük be. Megismerkedünk Magyarország változatos felszínével, éghajlatával, vizeivel, növénytakarójával. Számon vesszük természeti kincseit, és tanulmányozni fogjuk, miként használja fel azokat dolgozó népünk a termelő munkában szép hazánk, és szocialista társadalmunk fejlődése érdekében, figyelembe véve a baráti szocialista országokhoz fűződő nemzetközi kapcsolatainkat is.
Mindezeket kötelességed megismerni! Légy fáradhatatlan a tanulásban! Tudnod kell, a jövő embere vagy, hazánk a te munkádra is számít!
Ismereteid egyik értékes forrása lakóhelyed és környéke. E területről már eddig is sok tapasztalatot gyűjtöttél, most még gondosabban tanulmányozd. Jó segítség, ha figyeled a rádió, a televízió adásait, újságok híreit is.
Nélkülözhetetlen támaszod lesz a munkában idén is a térkép, a tankönyv és a földrajzi munkafüzet. Ezeket az előző osztályokhoz hasonlóan használd. Azt kívánjuk azonban, hogy a bennük foglalt földrajzi jelenségeket az eddiginél is gyakrabban és pontosabban hasonlítgasd össze, és kutasd a közöttük levő összefüggéseket, kapcsolatokat. Tudnod kell, hogy valamely földrajzi jelenségnek mi az oka, egy másiknak esetleg mi a következménye. Ennek érdekében jól figyeld meg és elemezd a tankönyvben levő ábrákat és képeket!
Oldd meg a munkafüzet feladatait is! Lesznek olyan földrajzórák, amikor a munkafüzet feladatai alapján, a térképet és a tankönyvet is használva, Te magad gyűjtőd majd össze az ismeretanyagot. Ez lesz önállóságod és földrajzi ismereteid próbája.
Fel hát munkára! Jó eredményt kívánnak a tankönyv szerzői.
Vissza