Előszó
Bevezetés
Korunkban a világ országainak gazdasága egyre szorosabb szálakkal fonódik össze. Ahhoz, hogy a világ eseményeiben eligazodjunk, meg kell ismernünk a legfontosabb, mindannyiunk sorsát érintő társadalmi-gazdasági folyamatokat, összefüggéseket. Túl kell tekintenünk hazánk határain, meg kell ismerkednünk Európa és a többi kontinens országainak, országcsoportjainak földrajzával. Tudnunk kell, hogy az eltérő természeti feltételek között élő, más-más kulturális örökséget hordozó népek hol, illetve hogyan szervezik és fejlesztik gazdaságukat, miként kapcsolódnak a világgazdaság vérkeringésébe. A földrajz feladata az is, hogy hazánk földrajzának megismertetése mellett közelebb vigyen a szomszédos és a távolabbi országok, népek életének, mindennapi gondjainak megértéséhez. Nem lehet közömbös számunkra, ami a világban történik; hiszen csak egyetlen Föld van, és az emberiség előtt tornyosuló sok-sok feladat megoldása, a jelenleginél boldogabb jövő megteremtése csak a legszélesebb körű, békés összefogással képzelhető el.
Reméljük, ez a könyv nemcsak a tanuláshoz, illetve az érettségi vizsgára történő felkészüléshez nyújt majd segítséget, hanem kedvet ébreszt arra is, hogy mindig továbbhaladjunk ezerarcú világunk „felfedezésének" sok élményt, örömet jelentő útján.
Tankönyvünk több módon is segíti a tanulást. Az egyes fejezetek és leckék elején bevezető képek, illetve kérdés készíti elő az adott téma feldolgozását. A tananyagban vastag betűvel emeltük ki a fontosabb információkat. A leckék végén összegyűjtöttük az adott témához kapcsolódó alapfogalmakat. Ezek sokat segíthetnek az egyes fejezetekben tanultak összegzésekor, de akkor is, ha később valamiért vissza kell lapoz-
Sok sikert a földrajz tanulásában!
A szerzők
ni egy korábbi témához. A megszerzett ismeretek átgondolását, az összefüggések felismerését segítik a Gondolkozz és válaszolj! cím alatt olvasható kérdések. A leckék végén található internetes feladatok segítenek az önálló információszerzés gyakorlásában. Az egyes témakörökben megszerzett ismeretek rendszerezését a fejezet végi összefoglalások szolgálják.
A tananyag elsajátítását, az ismeretek elmélyítését segítik a leckékhez kapcsolódó képek, ábrák, térképvázlatok és a hozzájuk tartozó feladatok. A táblázatokban és a diagramokon szereplő statisztikai adatok csak az arányok érzékeltetését, az összehasonlítást szolgálják; bár maguk a számok évről évre változhatnak, az említett célra hosszabb idő múltán is alkalmasak maradnak. A könyvben számos olyan feladat található, amelyben az ismeretek alkalmazásával egy-egy - a mindennapi életben is előforduló — problémát kell megoldanunk, illetve döntést hoznunk. Léteznek olyan kérdések is, amelyekre eltérő szempontok alapján különböző, egymással szembesíthető válaszok adhatók. E kérdések felvetése és megvitatása teheti igazán izgalmassá a földrajzórákat. Vannak olyan feladatok is, amelyek megoldásához más tantárgyakban megszerzett ismeretekre is szükség lesz.
Több leckéhez kapcsolódik olvasmány, amely valamilyen szempontból kiegészíti a leckében leírtakat. Elolvasásuk, illetve a hozzájuk kapcsolódó feladatok megoldása nemcsak érdekes információk forrása, hanem elgondolkodásra is késztet.
Vissza