Előszó
A közlekedési pályák építése, a tereprendezés és a vízépítés során egyre több földmunka készül hazánkban. E mérnöki létesítmények kivitelezésekor a nem előre látó tervezés vagy szakszerűtlen építés következtében jelentős károk keletkezhetnek, amelyek s tapasztalat szerint több millió forint többletköltséget okoznak.
Ilyen és hasonló károk elkerülése érdekében kívánunk e könyvben a földmunkák védelmének és víztelenítésének kérdésével, elsősorban gyakorlati célzattal foglalkozni.
A földművek állékonyságának és a terep víztelenítésének kérdése ma már teljes mértékben összefügg a talajmechanikával. Talajmechanikai ismeretek nélkül nem lehet a földművekkel behatóan foglalkozni. Ezért jelen munkánk azokra a talajmechanikai vonatkozásokra is kitér, amelyek a korszerű földmű tervezéséhez, építéséhez és fenntartásához elengedhetetlenül szükségesek.
A könyv nem foglalkozik a földművek geometriájával (köbtartalomszámítás, tömegelosztás) és fejtési, szállítási kérdéseivel (gépesítés stb.), mert ezekkel a magyar műszaki irodalomban már több könyv foglalkozott.
A könyv célja, hogy példáival egyrészt a tervezési munkát megkönnyítse, másrészt, hogy a földmű kivitelezése során a munkahelyen felmerülő kérdésekben gyakorlati tanáccsal szolgáljon. Ezért elsősorban olyan módszereket és megoldásokat közöl, amelyek a közelmúltban többszörös tapasztalat alapján jól beváltak. A könyv leginkább az átlagos feladatokkal foglalkozik és a különleges kiképzéseket elhagyja. A gyakorlati szempontok előtérbe helyezése miatt a matematikai levezetéseket lehetőleg mellőztük, de ugyanakkor bőséges ábraanyagot adtunk, mert ez a megértést megkönnyíti.
Összefoglaló jellegű külföldi forrásmunka hiányában a könyv írását a kivitelezett földművek beható tanulmányozása előzte meg. Az anyag összeállításában tekintettel voltunk a legújabb hazai, valamint külföldi - különösen a szovjet - műszaki irodalomra és az összes vonatkozó szabványokra.
E munka tehát a földmunkával és a terep víztelenítésével foglalkozó mérnököknek és technikusoknak kíván segítséget nyújtani, akiket kérünk, hogy fogadják jóakarattal munkánkat és közöljék észrevételeiket, hogy kritikájukat hasznosíthassuk.
Köszönetünket fejezzük ki dr. Lampl Hugó és dr. Ertl Róbert kartársainknak értékes kritikájukért és tanácsaikért. A rajzok és illusztrációk Tóth Albert és Félix Vilmos kartársaink gondos munkája.
Budapest, 1960. december.
Vissza