Előszó
E könyv a föld felszínén elvégzendő mérési feladatokat tárgyalja. Ismerteti azokat a módszereket, eszközöket és műszereket, melyek segítségével egyes földfelületi részeket felmérhetünk úgy, hogy...
Tovább
Előszó
E könyv a föld felszínén elvégzendő mérési feladatokat tárgyalja. Ismerteti azokat a módszereket, eszközöket és műszereket, melyek segítségével egyes földfelületi részeket felmérhetünk úgy, hogy ezek megrajzolhatók legyenek műszaki feladatok, tervezések számára. Megtanuljuk azt is, hogyan kell a papíron végrehajtott műveletek eredményeit megjelölni és rögzíteni a természetben.
A földmérés műveleteinél a függőleges és a vízszintes irány fogalma igen fontos, tehát elsősorban e fogalmakat kell tisztázni.
Függőlegesnek nevezzük a szabadon függő súly zsinórjának irányát (vagy szabadesés pályáját).
Vízszintesnek mondjuk á nyugvó víz felszíne által meghatározott síkot és az abban fekvő egyeneseket (vagy a függőleges vonalra merőleges sík irányát).
Földmérési gyakorlatainkban csak az úgynevezett alsóföldméréssel foglalkozunk. Kis kiterjedésű földfelületek fölmérését nevezzük alsó földmérésnek, itt a függőlegesek egymással párhuzamos egyenesek, a vízszintesek pedig egymással párhuzamos síkok. Könnyen belátható, hogy ha a függőleges és vízszintes fogalmát a földfelület valamely nagyobb kiterjedésű részére vonatkoztatjuk és annak több pontján megszerkesztjük a függőleges és vízszintes irányokat, akkor a függőlegesek nem lesznek párhuzamosak, hanem a föld középpontja felé mutató összetartó egyenesek, viszont a vízszintesek nem lesznek síkok, hanem görbe felületek. Ezt legjobban érzékelhetjük a tenger felszínén, ahol a láthatáron feltűnő hajónak először csak a kéményét, majd fokozatosan kiemelkedő testét pillantjuk meg(1. ábra).
A nagy kiterjedésű földfelületek felvételével az úgynevezett felső földmérés foglalkozik. Az alsó földmérésnél az a tény, hogy a függőlegesek néni párhuzamosak, elhanyagolható, mert az egész föld méretéhez viszonyítva kis távolságban levő függélyesek közel párhuzamosaknak tekinthetők.
Mérés a gyakorlatban általában vagy vízszintes síkon, vagy függőleges vonalon történik és ezért mi is vagy vízszintes mérésről, vagy magasságmérésről fogunk beszélni. Ha magát a mérést nem vízszintes síkban hajtottuk végre, akkor is a vízszintes mérés eredményét kell meghatároznunk.
Vissza