Előszó
A földméréstan vagy geodézia a helymeghatározás tudománya. Tárgyalja a Föld alakjának, valamint a Föld felszíni pontjainak helymeghatározására szolgáló módszereket. Ismerteti a mérési és számítási eljárásokat, azok műszereit és eszközeit.
Az elvégzendő feladatnak megfelelően beszélhetünk felső- és alsógeodéziáról. A felsőgeodézia feladatkörébe tartozik a Föld alakjának és méreteinek meghatározása, továbbá egész országra kiterjedő mérések céljára a megfelelő alap szolgáltatása.
Az alsógeodézia ismerteti azokat a mérési eljárásokat és számítási módszereket, amelyek kisebb kiterjedésű földterületek felmérését és térképi ábrázolását szolgálják. Ismerteti továbbá a mérés műszereit és eszközeit és a számolás segédeszközeit.
A földméréstan körébe csupán az alsógeodéziai feladatok tartoznak. Ezért a felsőgeodéziai fogalmakkal csak oly mértékben foglalkozunk, amilyen mértékben szükséges az összefüggések felismerése, hogy az ország különböző részén végzett mérések eredményét beilleszthessük az ország egységes térképébe. Részletesen ismertetjük azokat a mérési és ábrázolási eljárásokkal, számítási módszereket, alkalmazott műszereket és eszközöket, amelyek a földi pontok egymáshoz viszonyított helymeghatározásához, azok ábrázolásához, továbbá a különféle létesítmények alakjelző pontjainak kitűzéséhez szükségesek.
A jelenlegi gyakorlatban alkalmazott mérési, számítási, térképészeti és kitűzési eljárások ismertetésén felül apróbetűs szedéssel közöljük azokat a tudnivalókat, amelyek alapot nyújtanak a szakköri munka helyes irányban való kifejlesztéséhez és a földmérés történelmi fejlődésének megismeréséhez szükségesek.
Az egyes eljárásokat és módszereket olyan részletességgel tárgyaljuk, hogy a technikum tanulói ezt a könyvet ne csak mint tankönyvet forgassák, hanem gyakorlati munkahelyeiken is eredményesen hasznosítsák.
Vissza