Előszó
Részlet a könyvből:
FÖLDJOG
L fejezet
A MAGYAR FÖLDJOG TÁRGYA, RENDSZERE ÉS FORRÁSAI
1. S A földre vonatkozó társadalmi és jogi viszonyok
2. § A földjog önálló jogági mivoltának problémája a...
Tovább
Előszó
Részlet a könyvből:
FÖLDJOG
L fejezet
A MAGYAR FÖLDJOG TÁRGYA, RENDSZERE ÉS FORRÁSAI
1. S A földre vonatkozó társadalmi és jogi viszonyok
2. § A földjog önálló jogági mivoltának problémája a
Szovjetunióban és a népi demokráciákban
3. § A földtulajdon és földhasználat; viszonyuk a kapitalizmusban, a szocializmusban és a népi demokráciákban
4.5 A földjogi tanulmányok rendszere, forrásai
A földre vonatkozó társadalmi és jogi viszonyok
Marx és Engels gyakorta hangsúlyozta a föld különleges jellegét és szerepét a társadalmi tevékenység szempontjából. A föld a mezőgazdaságban és erdőgazdaságban a termelőeszközök közé tartozik, a. kitermelőiparban elsődleges nyersanyag- és élelmiszerforrás, a gazdasági tevékenység többi ágában pedig a tevékenység színhelye. Rámutattak továbbá arra is, hogy a föld csak korlátozott mennyiségben áll rendelkezésre, nem szaporítható, mással nem pótolható, aminek számos következménye van a föld általános értelemben vett birtoklása, forgalma és hozadéka vonatkozásában. Végül rámutattak arra, hogy a föld sajátos jellegzetessége az, hogy a természet és nem az emberi munka terméke.
Mindezek a körülmények indokolják a földtulajdoni viszonyok rendkívüli jelentőségét, - annak a kérdésnek a fontosságát, hogy a föld birtoklásának és a vele való rendelkezésnek a kérdése a társadalom adott fejlettségi fokán, osztály-viszonyai mellett milyen megoldást nyer. A föld magántulajdona a földjáradék különböző formáinak magánelsajátítását teszi lehetővé, a föld tőkés magántulajdona a föld áruvátételével és az ebből húzható, jobbára spekulációs nyereségre stb. vezet. A föld szocialista társadalmi tulajdona viszont a föld mindenirányú tervszerű kihasználását teszi lehetővé az egész dolgozó társadalom javára.
Marx és Engels megállapításai ugyanakkor arra is következtetést engednek, hogy a földre1;Vonatkozó társadalmi és jogi viszonyok a mezőgazdaság területén
Vissza