Előszó
Hogyan született meg a gondolat, hogy megírom a Jászárokszálláson előforduló családnevek kézikönyvét? Mint oly sokan manapság, én is a családkutatással kezdtem utazásomat a nevek világában. Emlékeztem Kodolányi János történelmi regényeire, melyekben hetedíziglen illett mindenkinek tudni felmenőinek nevét. Elszégyelltem magam, mert csak 16 felmenőm nevét tudtam felsorolni. Belemerültem a kutatásba és odáig sikerült eljutnom, hogy 800 ősöm nevét ismertem meg. Mire idáig jutottam, rádöbbentem arra, hogy az árokszállási családok jórészével rokonságban állok. Ez a felismerés és a gyűjtőmunkám során felhalmozott adatok közkinccsé tételének vágya késztetett arra, hogy megírjam ezt a könyvet, helyesebben ezt a lexikont. Nem családtörténetet írtam, mert ahhoz ennél nagyobb terjedelemre lenne szükség. Így viszont szinte minden család részére tudok valami ismeretet nyújtani, ha csak tömören is. Az egyes lexikai egységekben bemutatom az adott családnév első ismert felbukkanását, gyakoriságát, kitérek egyes híres vagy hírhedt családtagra és lehetőség szerint a név eredetére is. Az általam vizsgált időszak a török összeírásoknak köszönhetően lényegében az 1550-es évektől kezdődik. Az adatok ismertetésénél a XX. század elejénél tovább nemigen merészkedtem.
A családi emlékezet általában legfeljebb 100-150 évre tud visszamenni. A néprajzi szinkronicitás szerint mintegy 250-300 évre visszamenőleg emlékeznek az utódok egy-egy jelentősebb eseményre. Szülő-nagyszülő-dédszülő-ükszülő-szépszülő. Ez 5 generáció. Számoljunk átlagosan 30 évvel egy-egy generáció között, de valójában nincs ekkora különbség, mert régebben sokan tizenévesen házasodtak, és huszonévesen már sorra jöttek a gyerekek, az utódok. Ha visszamegyünk a szépszülők szépszüleinek szépszüleihez, akkor ez 15 nemzedéknek felel meg. 15x30=450 év. Kb. az 1550 körüli évekhez jutottunk. Minden ma élő embernek ekkor elméletileg 32.768 egyenesági felmenője élt, de csak elméletileg, mert az ős vesztés folyamatos. Ősvesztés alatt azt értjük, hogy mindenki több ágról is ugyanahhoz a felmenőhöz jut el. Ez könnyen belátható, ha tudjuk, hogy 1550-ben kb. 500 lakosa, 1570-ben pedig kb. 600 lakosa volt Árokszállásnak.
Csodálatos világban búvárkodtam. Olyan érdekes és értékes nevekkel találkoztam Árokszállás római katolikus anyakönyveiben, mint például a Bedekovics, a Brunszvik, a Dürer, a Handelért, a Palugyai stb. Ki gondolta volna, hogy egykor ilyen különleges és mai szemmel igen furcsának található családnevek is voltak nálunk, mint például Gonosz, Hazug, Lúdszínű, Retkes, Repülő, Mocskos, Tengeri, Tudatlan és társai. A családkutatás nem munka, inkább szórakozás és élvezet, valamint főhajtás őseink emléke előtt, és nem hagyjuk, hogy emlékük a feledés homályába merüljön.
Vissza