1.067.327

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Mucha és társai

Szecessziós plakátok a Magyar Képzőművészeti Egyetem Gyűjteményéből

Szerző
Fordító
Lektor
Fotózta

Kiadó: Magyar Képzőművészeti Egyetem
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 128 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 29 cm x 21 cm
ISBN: 963-7165-17-7
Megjegyzés: Kiállítási katalógus. Színes reprodukciókkal.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A Magyar Képzőművészeti Egyetem könyvtárának és irattárának az elmúlt években történt rendezése során egyre-másra kerültek elő a szekrények mélyéről könyvtárakban szokatlan, mégis könyvként... Tovább

Előszó

A Magyar Képzőművészeti Egyetem könyvtárának és irattárának az elmúlt években történt rendezése során egyre-másra kerültek elő a szekrények mélyéről könyvtárakban szokatlan, mégis könyvként beleltározott műtárgyak, optikai és rajztanítási eszközök. Előkerülésük Felkeltette kíváncsiságunkat, és arra ösztönzött minket, hogy felmérjük mennyiségüket és minőségüket, valamint elvégezzük rendszerezésüket, megvizsgáljuk a képzőművészeti oktatás folyamatában betöltött szerepüket. Lelkes fiatal kutatókból és nagy tapasztalattal rendelkező művészettörténészekből álló csoport vállalkozott a kutatás, az izgalmas felderítő munka elvégzésére. 1998-ban „A Magyar Képzőművészeti Főiskola művészeti és könyvtári különgyűjteményeinek feltárása, rendszerezése, tudományos igényű feldolgozása és bemutatása" című kutatási programunk négy évre támogatást kapott az OTKA-tól, ekkor megkezdődött a műtárgyak pontos, szakszerű műfajonkénti számbavétele, leírása, számítógépes feldolgozása.
A több ezer fotográfia, rajz, sokszorosított grafika, japán metszet és mintakönyv mellett egyre-másra kerültek elő rejtett zugokból, szekrények tetejéről koszos, szakadt, málladozó plakátok, plakátokhoz készült próbanyomatok. A mennyiségében legkisebb gyűjteményrész romjaiban is sejtette hajdani szépségét. Eredetük kiderítésére, a plakátgyűjtemény tudományos feldolgozására a Magyar Nemzeti Galéria két művészettörténésze, Bakos Katalin és Földi Eszter vállalkozott. Az ő munkájuk eredménye, hogy ma igényesen feldolgozva a kutatók és a kiállításlátogatók rendelkezésére állhat ez a nagyrészt litografált szecessziós plakátokból álló gyűjtemény, amelyben a XIX. század végén, a XX. század első évtizedében alkotó legkiválóbb mesterek munkáit találhatjuk meg.
Természetesen a megsemmisülés határáról visszahozott plakátok értő restaurátor kezeket, és a kutatást és a restaurálást finanszírozó támogatókat igényeltek. Köszönjük tehát a plakátok restaurálását Szalai Veronika, Czigler Mária és Stressz Judit restaurátoroknak, az anyagi támogatást pedig az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramnak, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának és a Nemzeti Kulturális Alapprogramnak. Egyúttal szeretnénk hálánkat kifejezni azoknak is, akik kutatói tapasztalataikkal és szakmai tanácsaikkal segítséget nyújtottak a tanulmányok megszületéséhez, F. Dózsa Katalinnak és Róka Enikőnek. Külön köszönet illeti a Budapesti Francia Intézetet, amelynek a nagylelkű támogatásával elkészülhetett a plakátgyűjtemény és a kiállítás katalógusa. Vissza

Tartalom

Blaskóné Majkó Katalin: Előszó 7
Földi Eszter: Egy rejtélyes gyűjtemény 8
Képek 32
A gyűjtemény jegyzéke és a művészek életrajza 104
Általános irodalom 126
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem