Fülszöveg
Az elmúlt évtizedekben a hazai sportpolitika úgy működött, hogy a mindenkori irányelvek megfogalmazását alig, vagy egyáltalán nem előzte meg a sportnak, mint társadalmi alrendszernek tanulmányozása, és nem vették kellő mértékben figyelembe a valós társadalmi viszonyokat feltáró tudományos eredményeket sem. A Sport XXI Nemzeti Sportstratégia 2007-es, konszenzuson alapuló elfogadása új helyzetet teremtett. A Stratégia két évtizedre jelöli ki a teendőket, átível parlamenti ciklusokon, és elvileg lehetővé tenné a hosszú távon is kiszámítható, tervezhető munkát. A sportpolitika ezzel a háttérrel válaszút elé érkezett. Vagy az eddig szokásos rriódon folytatódik a félmegoldást jelentő gyakorlat, vagy megtörténik a régen várt radikális váltás, és megszűnik a szakadék a szlogenek és a tettek között. Ez a kötet a sportstratégiának a sportoló nemzetre vonatkozó alapgondolatát kívánja szolgálni. Az itt közölt, friss kutatási adatokon alapuló elemzések hozzájárulhatnak reálisabb cselekvési...
Tovább
Fülszöveg
Az elmúlt évtizedekben a hazai sportpolitika úgy működött, hogy a mindenkori irányelvek megfogalmazását alig, vagy egyáltalán nem előzte meg a sportnak, mint társadalmi alrendszernek tanulmányozása, és nem vették kellő mértékben figyelembe a valós társadalmi viszonyokat feltáró tudományos eredményeket sem. A Sport XXI Nemzeti Sportstratégia 2007-es, konszenzuson alapuló elfogadása új helyzetet teremtett. A Stratégia két évtizedre jelöli ki a teendőket, átível parlamenti ciklusokon, és elvileg lehetővé tenné a hosszú távon is kiszámítható, tervezhető munkát. A sportpolitika ezzel a háttérrel válaszút elé érkezett. Vagy az eddig szokásos rriódon folytatódik a félmegoldást jelentő gyakorlat, vagy megtörténik a régen várt radikális váltás, és megszűnik a szakadék a szlogenek és a tettek között. Ez a kötet a sportstratégiának a sportoló nemzetre vonatkozó alapgondolatát kívánja szolgálni. Az itt közölt, friss kutatási adatokon alapuló elemzések hozzájárulhatnak reálisabb cselekvési programok kidolgozásához, egy igazságosabb, demokratikusabb sportmodell kialakításához, végső soron a magyar sport modernizálásához. A szerzők, a TF Társadalomtudományi Tanszékének munkatársai, három generációt képviselnek. Témájuk és nézőpontjuk eltérő, lényegi mondanivalójuk azonban mégis összecseng.
M
Földesiné Szabó Gyöngyi az MTA doktora, a TF professzora, a hazai és a nemzetközi sporttudomány elismert személyisége. Tucatnyi könyv és számos magyar, valamint idegen nyelvű tanulmány sikeres szerzője. A sportélet alapos ismerője: vezető tisztségeket betöltve, évtizedek óta aktív szerepet játszik hazai és nemzetközi sportszervezetekben.
Gáldiné Gál Andrea testnevelő tanár, szociológus, a TF egyetemi adjunktusa. Korábbi versenysportolói és edzői tapasztalatait a sportszociológia elméleti tudásanyagával kiegészítve a sport és a társadalom különböző alrendszereinek kapcsolatát kutatja. Hazai és nemzetközi sporttudományos szervezetek tagja, illetve tisztségviselője.
Dóczi Tamás bölcsész, szociológus, a TF tanársegédje, a sportszociológia fiatal nemzedékének képviselője. Több egyetemen tart kurzusokat magyar, illetve angol nyelven. Jelenleg zajló kutatásának keretében a sport és a nemzeti identitás kapcsolatát vizsgálja.
Vissza