Előszó
Dicséret illeti a Friedrich Ebert Stiftungot, hogy vitafórumára olyan fontos és aktuális témát választott, mint az igazságosság az ezredfordulón. Miért tekinthetjük az igazságosság problémáját ilyen aktuálisnak? Az igazságosság hosszú története arról tanúskodik, hogy ez a tematika mindig akkor került előtérbe mind elméleti szinten, mind a köznapi gyakorlatban, amikor a társadalomban gyökeres átalakulások következtek be, illetve azt megelőzően társadalmi válságok állnak elő. Aligha tagadható, hogy a jelenlegi magyar társadalomra a gyökeres átalakulás jellemző, gondoljunk csak a totalitárius rendszer demokráciává való átalakulására, vagy a tervgazdasági rendszernek piacgazdasággal való felváltására, és az ezekkel szükségszerűen együtt járó társadalmi mozgásokra, beleértve az egyes osztályok, illetve rétegek helyzetének, életszínvonalának jelentékeny változását. Mindez szükségszerűen fölveti azt, hogy vajon tekinthetjük-e, és ha igen, mennyiben az új politikai rendszert, annak jogát, a gazdasági átalakulásokat igazságosnak, ami egyben utal arra, hogy az igazságosság igen komplex kategória, amely a társadalmi élet legkülönfélébb szféráiban jelentkezik. Mégpedig legalább két alapformában: egyszer mint társadalmi igazságosság és egyszer mint egyéni igazságosság, hozzátéve, hogy ez a két forma nem válik mereven külön egymástól, hanem szoros kölcsönhatásban van, méghozzá elsősorban úgy, hogy a társadalmi igazságosság jelentékeny mértékben befolyásolja az egyéneket érintő igazságosságot.
Tekintettel arra, hogy erre a konferenciára számos társadalmi alrendszer szakértőit hívták meg és azok az igazságosság különböző aspektusait behatóan tárgyalják, én annak az alrendszernek az igazságossági problémáit szeretném röviden fölvázolni, amely képzettségemhez közel áll, ezek a jogban jelentkező igazságossági problémák.
Az igazságosság azon etikai és filozófiai problémák közül való, amelyek körül létrejöttük óta viták zajlanak, s ezek a diszkussziók máig sem csendesedtek le. Éppen ezért annak, aki igazságossági problémákkal kíván foglalkozni, óhatatlan kötelessége, hogy először röviden tisztázza, hogy melyik igazságossági koncepcióhoz áll közel, és milyen érvek alapján. Ha megpróbáljuk kategorizálni, hogy az igazságosság immáron több mint két és félévezredes története során milyen koncepciók alakultak ki, akkor - némi leegyszerűsítéssel - ezeket három csoportba oszthatnánk.
Vissza