Előszó
A Textilipari Kutató Intézet szocialista építésünk első 5 éves terve idején alakult meg. Intézetünk alig öt éves, amikor ezt a- kutatási munkánk első fejlődési szakaszának eredményeit magábafoglaló - három kötetnyi tanulmányt közreadjuk.
Intézetünk a textilipar minden ágának problémáit átfogó központi kutató intézetként működik, e szemelvények tehát visszatükrözik textiliparunk egyes ágainak az elmúlt évek során felmerült fontosabb tudományos és műszaki fejlesztési kérdését.
Kérdés, hogy fiatal textilipari kutatásunknak sikerült-e minden területen felölelni a felmerült feladatokat és kifejezni textiliparunk műszaki színvonalát?
Nyilvánvaló, hogy általános érvénnyel nem állíthatjuk, hogy ez az alig öt éves kutatómunka valóban felöleli a textilipar általános kutatási problémáit és gyakorlati alkalmazásuk már meg is valósult, azonban tény, hogy elvégzett munkáink az iparral a legszorosabb élő kapcsolatban születtek meg. Szeretnők tehát, ha e három kötet hazai és külföldi olvasói felfedeznék a szemelvényeknek azt a jellegzetességét, hogy azok nem a gyakorlattól elszigetelődött kutatómunka eredményei, hanem az életből kinőtt, a gyakorlatban felvetett és gyakorlatilag felhasználható eredmények.
A magyar textilipari kutatás felszabadulásunk gyümölcse. Rejtő professzor működése óta nem folyt Magyarországon olyan tudományos színvonalon végzett rendszeres kutatás, amely a textiliparban közvetlen ipari feladatokkal foglalkozott volna és ezért különös hálával gondolunk a szovjet textiltudományra, amelynek alapjain és példáján alakultak ki Intézetünk eddigi eredményei, a legszorosabb kapcsolatban a textilipar gyakorlati munkájával. Működésünk első napjaitól kezdve céltudatosan igyekeztünk a szovjet textilipari kutatás módszereit tanulmányozni, mert az élenjáró szovjet textiltudomány tapasztalatainak ismerete nélkül nem értük volna el rövid 5 év alatt a mai színvonalat. Munkatársaink az első egy-két évben elsajátították a szovjet kutatásnak a textilipar nyersanyagaira, félkész- és késztermékeire vonatkozó vizsgálati módszereit és szabványait és azokat 14 kiadványban fel is dolgozták. E példaképpen felemlített könyvsorozat a magyar textilipar műszaki értelmiségének közkincsévé vált és ezen keresztül mérnökeink, technikusaink, művezetőink a szovjet textiltudomány eredményeit vitték át textiliparunk gyakorlatába. A megtanult és alkalmazott szovjet módszerek határozták meg fejlődő Intézetünk munkájának irányát+ amit röviden abban fejezhetünk ki, hogy a haladó kutatási módszerek új műszereket kívántak, az új műszerek pedig új kutatási lehetőségeket, további eredményeket, haladó technológiát tettek lehetővé.
Vissza