Előszó
A terület- és településfejlesztéssel kapcsolatos kutatásoknak széles a spektruma. A jelenségcsoportot különböző szaktudományok, a jogtudomány, szociológia, urbanisztika, közigazgatás-tudomány,...
Tovább
Előszó
A terület- és településfejlesztéssel kapcsolatos kutatásoknak széles a spektruma. A jelenségcsoportot különböző szaktudományok, a jogtudomány, szociológia, urbanisztika, közigazgatás-tudomány, demográfia, közgazdaságtan, de legrégebben és elsődleges kutatási témaként a földrajztudomány vizsgálja. Magyarországon valamennyi egyetemen folynak ezzel kapcsolatos kutatások, főként a doktori programok keretében. Ezen kutatásoknak egy másik hagyományos országos intézményi kerete az MTA Regionális Kutatások Központja, melynek székhelye Pécsett van. Megtermékenyítő hatása a regionális kutatásokra jelentős.
A Magyarországon terület- és településfejlesztéssel foglalkozó valamennyi tudományos műhely kialakította sajátos kutatási profilját. A Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának Földrajzi Intézete keretében folyó terület- és településfejlesztési kutatásoknak is olyan speciális, csak az intézményre jellemző sajátosságai, témái vannak (politikai földrajz, várossá nyilvánítás, kommunikáció-földrajz, kistérségi fejlesztés, önkormányzati gazdálkodás, turizmus stb.), amelyek megkülönböztetik azt a többi műhelytől.
A munkatársak szakmai érdeklődése, tevékenysége, kooperációja, a doktori képzés rendszere sajátosan alakította az intézmény tudományos profilját. Az intézet eredményes, a doktori képzésben aktív tagjai saját kutatási területükhöz kapcsolódó kutatói teameket hoztak létre, megannyi sajátos „pécsi specialitást".
A kötetben áttekintést adunk a térrel, területiséggel kapcsolatos elképzelésekről, a települési és a regionális elemzések módszertanáról, a közigazgatás, a politikai földrajz, a kommunikáció, a turizmus, a statisztika, a térgazdaság, a környezetvédelem terület- és településfejlesztéssel kapcsolatos sajátosságairól és az ezzel kapcsolatos kutatásokról, kutatási módszerekről. Jellemző pécsi kutatási téma a városhálózat-fejlődéssel, azon belül pedig a várossá nyilvánítással kapcsolatos vizsgálat.
A szerkesztők szándéka szerint olyan, az oktatásban is hasznosítható szakkönyvet hoztunk létre, amely segít az egyetemi hallgatóságnak a szakdolgozati téma kiválasztásában és a dolgozat megvalósításában, magasabb szinten pedig a doktori képzésben részt vevőknek nyújt segítséget disszertációjuk elkészítésében.
Pécs, 2006. szeptember
Pap Norbert
egyetemi docens
Vissza