Előszó
A fizika a természetnek a vizsgálati körébe tartozó jelenségeit írja le úgy, hogy a jelenségek közötti kapcsolatokat, törvényszerűségeket is feltárja. Legtöbb esetben a jelenségeket "mesterségesen"...
Tovább
Előszó
A fizika a természetnek a vizsgálati körébe tartozó jelenségeit írja le úgy, hogy a jelenségek közötti kapcsolatokat, törvényszerűségeket is feltárja. Legtöbb esetben a jelenségeket "mesterségesen" idézzük elő, tervszerűen választott, bármikor megismételhető feltételek mellett. Ez a kísérleti módszer igen nagy jelentőségű, mert egy bonyolult jelenség törvényszerűségét - az esetleges zavaró tényezők kikapcsolásával - így könnyebben, esetleg csak ilyen módon deríthetjük fel.
A fizika a különböző jelenségeket a közös jellemző vonások felismerésével mennyiségi, kvantitatív formában írja le. Ehhez a leíráshoz szükséges megfelelő fizikai fogalmak meghatározása, definiálása. Ennek megfelelően a fizikában használt mennyiségi (kvantitatív) összefüggések két jellegzetes formáját figyelhetjük meg. Az egyik fajta egy olyan egyenlőség, egy definíció, amellyel éppen egy fizikai fogalmat határozunk meg, a másik fajta pedig ezen általunk definiált mennyiségek közötti egyenlőség, a természeti törvény, amelyet a természetben megfigyelt jelenségek alapján ismerünk fel.
A fizikában használt fogalmakat definiáljuk, de ezek nem teljesen önkényesek, minthogy olyan követelményt kell teljesíteniük, hogy a természetben megfigyelt alapvető, sok jelenségben megvalósuló törvényszerűség lehetőleg egyszerű kvantitatív formában legyen kifejezhető. Ennek a követelménynek jól megfelelnek az olyan alapvető fizikai fogalmak mint az erő, impulzus, perdület, energia stb. Ügyeljünk arra, hogy ne keverjük össze a fizikai fogalom definícióját azzal az alaptörvénnyel, amelyben a fogalom szerepel. Például az erő nem azonos a tömeg és gyorsulás szorzatával, az erő forgatónyomatéka nem azonos a perdület megváltozásával, az erő munkája nem azonos az energia megváltozásával, és így tovább.
A fizikai fogalmak és törvények kvantitatív formája mutatja a matematika fontos szerepét a fizikában. A fizika azonban mégsem matematika, mivel á formulák mögött mindig a természetben lejátszódó jelenségek vannak. A fizika számára éppen ezért alapvető a mérés.
Vissza