Előszó
I. RESZ.
Az erö.
1. A nehézségi erö hatása.
í. A nehézségi erő. Helyezzünk a tenyerünkre egymásután különféle tárgyakat: mindannyiszor nyomást érzünk. Zsinegre függesztett tárgyak (kő, kulcs,...
Tovább
Előszó
I. RESZ.
Az erö.
1. A nehézségi erö hatása.
í. A nehézségi erő. Helyezzünk a tenyerünkre egymásután különféle tárgyakat: mindannyiszor nyomást érzünk. Zsinegre függesztett tárgyak (kő, kulcs, vasgolyó, vonalzó stb.) a zsinórt lefelé húzzák és kifeszítik. Ha á kifeszített zsinór mentén a falra, vagy a táblára vonalat húzunk éf-aztán a vonal előtt követ vagy más súlyos testet leejtünk, azt látjuk, hogy a tárgyak mind ennek az egyenesnek az irányában esnek lefelé.
Ezeket a jelenségeket, amelyeket a Földnek minden pontján egyformán észlelhetünk, a Föld vonzóerejének, vagyis a nehézségi erő hatásának tulajdonítjuk.
A Föld minden részén működő nehézségi erő az oka, hogy 1. minden test nyomja az alatta levő testet; 2. minden felfüggesztett test húzza azt a testet, melyre fel van függesztve; 3. minden test, mely nincs alátámasztva, vagy felfüggesztve, lefelé esik.
2. A nehézségi erő iránya. A nehézségi erö irányát a függőón kifeszített zsinórja mutatja, melyet függőleges iránynak nevezünk. A nyugvó víz felszíne vízszintes. A függőón zsinórja erre merőlegesen áll. A Föld azonban gömbalakú s így a nayy tavak és tengerek felszíne nem sík, hanem görbe felület és a rá merőlegesen álló függőlegesek mind a Föld középpontja felé tartanak. Az egymáshoz közel levő függőlegeseket azonban párhuzamosok-Függőón. nak tekinthetjük.
A nehézségi erő a testeket a Föld középpontja felé vonzza.
A vízszintes irány meghatározására használható a vízszintező háromszög; ez olyan egyenlőszárú háromszög, melynek csúcsából függőón lóg le. Szögmérőbeosztással ferde lapok hajlásszögét is mérhetjük vele
Függőleges és vízszintes irány.
Vissza