Előszó
Kedves Gyerekek!
A természet csodáit, szépségeit, érdekességeit naponta tapasztalhatjuk, ha nyitott szemmel járunk a világban. Megcsodálhatjuk, élvezhetjük, gyönyörködhetünk bennük, igazán...
Tovább
Előszó
Kedves Gyerekek!
A természet csodáit, szépségeit, érdekességeit naponta tapasztalhatjuk, ha nyitott szemmel járunk a világban. Megcsodálhatjuk, élvezhetjük, gyönyörködhetünk bennük, igazán értékelni azonban csak akkor tudjuk ezeket, ha legalább az alapjait megértjük a jelenségeknek. Ma a huszonegyedik század gyorsan változó világában ezernyi módon kötődünk a természethez, a technikai eszközökhöz, a természettudományos ismeretek bizonyos szinten az általános műveltség részévé váltak. Mindennapjaink elképzelhetetlenek már a gépek nélkül, sőt gyerekkorunktól kezdve játszunk velük, használjuk őket. Eszköztárunk és érdeklődésünk kibővült.
Ebbe a folyamatba kapcsolódtál be te is, amikor iskolai tanulmányaid sorába beléptek a természettudományos tantárgyak, amelyek mind-mind más nézőpontból, de ugyanazt a természetet vizsgálják. A földrajzi, biológiai, kémiai ismeretekhez társul a fizika, amely az élettelen természet anyagainak tulajdonságait, az itt lejátszódó folyamatokat magyarázza.
A természeti környezet törvényeinek és gyakran csodálatra méltó jelenségeinek megértéséhez azonban nem mindig kellenek mély matematikai ismeretek. A legtöbb körülöttünk megfigyelhető érdekességet egyszerűen is leírhatjuk és megérthetjük. Mindez azon múlik, hogy érdeklődésünk ne csak esetleges, véletlenszerű legyen. Tudatosan végezzünk megfigyeléseket, azaz kísérletezzünk, megállapításainkat rendszerezzük, s a felfedezett szabályszerűségeket általánosan igyekezzünk megfogalmazni, azaz természeti törvényeket állítsunk fel. Ezeket alkalmazva aztán konkrét példákon, gyakorlati alkalmazásokon keresztül megint egyre több ismeretre tehetünk szert. Ehhez nyújtanak segítséget fizikai tanulmányaid.
Hová sodor el a folyó vize, miért csúszik meg az autó, hogyan könnyíthetjük meg fizikai munkánkat, miért tudnak úszni a nagy tengerjáró hajók, miért sokszínűek a növények, állatok, miért porlasztja el a nagyobb köveket is az időjárás, miért „ráz meg" a levetett trikó, hogyan javítsuk meg a karácsonyfa égősorát - szinte nem lehet abbahagyni a kérdéseket! Mind olyan probléma, mellyel naponta találkozhatunk, s még nagyon sok ilyen létezik.
Vissza