Előszó
Részlet:
BEVEZETÉS
FIZIKA A KÖRNYEZETÜNKBEN
A számítógép, a laptop, a digitális fényképezőgép, a mobiltelefon, az autósok tájékozódását segítő navigációs rendszer - más tudományágak mellett - a...
Tovább
Előszó
Részlet:
BEVEZETÉS
FIZIKA A KÖRNYEZETÜNKBEN
A számítógép, a laptop, a digitális fényképezőgép, a mobiltelefon, az autósok tájékozódását segítő navigációs rendszer - más tudományágak mellett - a fizika kutatási eredményeinek alkalmazása révén valósulhatott meg. A fizikai ismeretek sokoldalú felhasználására volt szükség a televízió, a magnó, a CD-lejátszó, a lézer, az űrhajó, a Holdra szállás megvalósításához is. Nélkülözhetetlen a fizikai ismeretek hasznosítása a termelés automatizálása, a gyógyítás területén alkalmazott vizsgálóberendezések, műszerek, a közlekedés, az energiagazdálkodás és a környezetvédelem további fejlesztése terén is.
Ez a könyv bevezetést nyújt az alapvető fizikai jelenségek, változások megismeréséhez, bemutatja azok sokszínű felhasználását, alkalmazását.
A jelenségek leírásakor testnek nevezzük a labdát, az asztalt, az autót, a pohárban lévő vizet, de még a teremben levő levegőt is. A test szót tehát sokkal tágabb értelemben használjuk a fizikában, mint a biológiában vagy a matematikában.
A leckék többsége a mindennapi életből vagy a korábbi tanulmányokból ismert tapasztalatokból, megfigyelésekből indul ki. Számos kísérlet, mérés leírása is segíti az anyagok fizikai tulajdonságainak a megismerését, a jelenségek, összefüggések, törvények felismerését. Sok érdekes, otthon is elvégezhető kísérlet található a Fizikai kísérletek környezetünk tárgyaival című kiadványban is. A könyvben a mérések adatainak áttekintését, a képletek értelmezését táblázatok, grafikonok könnyítik. A leckék tartalmának könnyebb áttekintése érdekében színezéssel jelöltük meg az egyes, szorosabban összetartozó részeket. Ez a jelölés segítséget nyújthat a tanulásban, az egyes részek lényegének kiemelésében.
Vissza