Előszó
Az emberek évezredek óta figyelik a körülöttük levő természetet. Az emberiség fejlődése, tudása szorosan kapcsolódik ehhez a tevékenységhez. A sok-sok évi tapasztalat eredménye, hogy egyre többet tudunk a természetben lejátszódó változásokról, jelenségekről.
Eleinte az ember a jelenségeket csak megfigyelte, majd azokat maga is előállította. Kísérletezett, hogy a sokszor megismételt jelenségeket minél jobban megismerhesse. A már megismert jelenségeket pedig előidézte, ha ezzel önmaga számára kedvező változásokat tudott létrehozni. Tüzet gyújtott, ércet olvasztott, magot vetett, házat épített, és fokozatosan birtokába vette a Földet.
A tudományos ismeretek alapján egyre jobban fejlődött a technika. Segítségével az ember mind szélesebb területen állította a maga szolgálatába a természet erőit. A tudomány és a technika fejlődése napjainkban a legcsodálatosabb.
A természetet sokféle módszerrel, sokféle szempontból, minél több oldalról igyekszünk megismerni. 2000 évvel ezelőtt ezt még egy ember is megtehette, hiszen akkor a maihoz hasonlítva nagyon keveset tudott az emberiség. Azóta kialakultak a természetet különböző szempontból vizsgáló természettudományok. Ma már összehangolt munkamegosztás szükséges a biológia, a fizika, a kémia és a többi természettudomány között, hogy minél alaposabban megismerjük a világot.
A fizika érdekes, hasznos tudomány. A természeti jelenségek megismeréséhez, megértéséhez nélkülözhetetlen. Kit ne érdekelne, hogyan keletkezik a villám és a szivárvány, miért repeszti szét a sziklákat a jég, miért merül el a vízben a vasdarab, és miért úszik a vasból készült hajó, hogyan működik a fényképezőgép és a rakéta, a vadászrepülőgép és az atomerőmű?
A fizikához tartozó ismereteket sokan hasznosítják. Jó lakatos, esztergályos, autószerelő, tv-műszerész, mérnök - és még sorolhatnánk a foglalkozásokat - nem képzelhető el a fizika tudása nélkül. Nektek is szükségetek lesz azokra az ismeretekre, amelyeknek alapjait az általános iskolai fizikaórákon tanuljátok meg. Ezért bizonyára örömmel végeztek megfigyeléseket, kísérleteket, oldjátok meg a feladatokat, és az így szerzett ismereteket jól meg is tanuljátok. Ez a könyv munkatankönyv. Legtöbb lapja két oszlopra van osztva.
Vissza