Előszó
A félév laboratóriumi gyakorlatai során sorrakerülő mérések fontos szerepet játszanak a gyakorlatban, s részben bonyolultabbak mint az előző féléviek voltak. A mérések bonyolultabb volta lehetetlenné teszi, hogy minden részletkérdésre kitérjünk, s nem is célunk valamiféle mechanikusan alkalmazandó "receptgyűjtemény" kézreadása.
Minden sorrakerülő mérést a laborjegyzet, valamint az elméleti jegyzet alapján részletesen át kell gondolni, kivitelezésének módjával konzultáción meg kell ismerkedni. A tájékozatlanság komolyabb (anyagi kár, baleset) veszélyekkel is járhat.
A laboratóriumi munka nem mentes teljesen a veszélyektől, különösen akkor nem, ha nem járunk el kellő körültekintéssel. Az elektromos hálózattal érintkezésben levő vezetékek érintése életveszélyes lehet. Különösen nagy a veszély, ha egyszerre két kezünkkel tevékenykedünk.
A mérések során nyugodtan, higgadtan, megfontoltan dolgozzunk, kapkodásnak helye nincs. Ha bármi rendellenességet észlelünk, szüntessük meg az adott berendezés működését (pl. kapcsoljuk le a hálózatról) és csak ezek után próbáljuk megszüntetni a rendellenes működés okát.
A méréseket a kapcsolási vázlatok alapján kell összeállítani, s csak ezek jóváhagyása után szabad a mérést megkezdeni.
Az egyes mérési feladatok ismertetését, leírását két részben végeztük el. Az "A" részben ismertetjük a mérési feladat elméleti anyagát, azokat a törvényeket, összefüggéseket, kapcsolásokat, amelyek a feladatok elvi alapjait képezik, míg a "B" részben a konkrét feladatokat és azok kivitelezésére vonatkozó konkrét útmutatásokat.
Minden mérést hibaszámításnak kell követnie, melynek csak akkor van értelme, ha megfelelő számú mérési eredmény áll rendelkezésünkre. Ezért minden esetben mérési sorozatokat kell végeznünk.
A jegyzet végén található mellékletben ismertetjük a laboratóriumban használt leglényegesebb műszerek, berendezések elvi működését és kezelési utasítását. Felhívjuk a hallgatóság figyelmét ezen leírások előzetes tanulmányozására, mivel a gyakorlat alkalmával erre nincs idő.
Vissza