Előszó
Előszó
3200 évvel ezelőtt Agamemnon Trója elfoglalásáról füstjelek segítségével értesítette a tőle 800 km távolságra lévő feleségét. Ez az első írásos emlékünk a telekommunikációról. Az ókorban a Római Birodalom számára is fontos volt a tűzjelekkel való üzenetküldés, és füstjellel kommunikáltak az amerikai indiánok, valamint a kínai Nagy Falnál állomásozó katonák is. Több mint ezer éve az arabok tükrök és fény segítségével adták hírül a kalifátus üzeneteit. Az újkor hajnalán létrejöttek az optikai távírók, azaz a szemaforok. 1796-ban megszületett az első elektromos távíró, melyhez később Morse készített ábécét. 1861-ben feltalálták az első telefont. 1899-ben Marconi sikeresen létesített vezeték nélküli összeköttetést Anglia és Franciaország között, ami egyben az első rádióadást is jelentette. 1931-ben elkészült az első televízió, tíz évre rá az első színes tévé. Neumann János által kidolgozott elvek alapján 1946-ban megalkották az első programozható számítógépet, 1965-ben történt meg az első e-mail váltás és 1983 óta kaphatóak mobiltelefonok. Műholdak segítségével híreket adunk és veszünk immár több mint fél évszázada. Információkat küldünk magunkról a világűrbe, kommunikálunk a Naprendszer határán járó űrszondákkal.
A híradás fejlődésének elengedhetetlen feltétele volt a fizika fejlődése, ezen belül a hullámtani, az elektromágneses, az optikai és napjainkban a modern fizikai jelenségek megismerése. Ezekkel a témakörökkel foglalkozik ez a tankönyv.
A tankönyv segítségével felfedezheted mindazoknak a fizikai törvényszerűségeknek az alapjait, amelyeket "az emberiség eddig felismert a körülöttünk lévő bonyolult, csodákkal teli világból. Hogyan segítünk neked ebben a felfedezésben?
A tankönyv leckéiben kérdéseket teszünk fel, válaszokat keresünk, éppúgy, ahogy minden korban a gondolkodó emberek, tudósok, köztük Newton, Faraday, Marié Curie, Einstein, Szilárd Leó vagy Bay Zoltán is tették. A XVI. századtól vált jellemzővé, hogy a tudósok méréseket végeztek a természet megismerésére, és a kísérletek eredményeiből matematikai összefüggéseket írtak fel. Mi is kísérleteket végzünk, majd a kísérletek tapasztalataiból igyekszünk levonni általános szabályokat, törvényszerűségeket.
A szövegben kiemeltük a lényeget, azokat a gondolatokat, amelyeket érdemes alaposan megjegyezned, mert szükséged lesz rá a továbbiak megértéséhez.
Az olvasmányokban a fizikusok életéről, munkásságáról, továbbá érdekes jelenségekről, tárgyakról olvashatsz. A témához kapcsolódó feladatok megoldásának menetét kidolgozott feladatok mutatják be. A leckék végén kérdéseket és feladatokat találsz, amelyeket az adott leckéből szerzett tudásoddal tudsz megválaszolni, illetve megoldani.
Kalandos felfedezést kívánnak
a tankönyv készítői
Vissza